EVEA logo

Eesti väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiotsioon (EVEA) saatis valitsusele pöördumise, milles selgitab ettevõtjate äärmiselt rasket seisu koroonapiirangute tõttu ja esitas valitsusele ettepanekud olukorra lahendamiseks.

"Valitsus on piirangutega ühepoolselt muutnud turuolukorda ning see riivab ettevõtlusvabadust ja kahjustab konkurentsi piiratud tegevusvabadusega ettevõtlussektorites," seisab pöördumises.

EVEA leiab, et piirangute tõttu tekkinud kahju tuleb ettevõtetele hüvitada. "Kuni kehtivad kellaajalised tegutsemispiirangud ja (nakkuse leviku seisukohast ebapiisava) immuniseerimistõendita klientide teenindamise keeld, tuleb hüvitada nende piirangutega ettevõtetele tekitatav kahju," on EVEA seisukoht. 

Ühtlasi ootavad nad valitsuselt "koroonapiirangute ja -meetmete viivitamatut ülevaatamist ja sisutute piirangute lõpetamist".

"Majandus ja inimesed on kestvas kriisis ühe enam polariseerunud," konstanteerib EVEA olukorda ja lisab: "Kui osades sektorites (IKT, töötlev tööstus, e-kaubandus jne) toimub tugev kasv, siis mitmes valdkonnas ettevõtted hääbuvad."

EVEA tahab valitsuselt ka testimisvõimaluse taastamist. "[Valitsus peab] viivitamata astuma sammud /…/immuniseerimistõendi kõrval ka testimise (laboritestid ja kohapeal tehtavad antigeeni-kiirtestid) taasrakendamiseks," seisab EVEA avalduses.

"Juba 2 aastat tegutsevad ettevõtjad koroonakriisi tingimustes, teadmata kas ja kuidas oma ettevõtte tegevust planeerida ning kuidas prognoosida kulusid ja tulusid. Justkui koroonakriisist veel ei piisaks, peavad ettevõtjad ja elanikud nüüd maadlema üle jõu käivate energiakuludega, mis kanduvad ka kõigi sisendite hindadesse," hindab EVEA eilses teises pöördumises olukorda väga halvaks ja esitab ka seal valitsusele ettepanekud olukorra parandamiseks.

Toimetas René Allik