Poola katoliku kiriku peapiiskop Marek Jędraszewski hoiatab usklikke LGBT katku eest. Foto: Scanpix

Poola poliitikud pelgavad, et kui Poola koolides ei hakata õpetama LGBT propagandat, siis ähvardab riiki Euroopa Liidu rahastuse külmutamine.

"Euroopa Komisjon ähvardab meid [eurorahast ilma jätmisega], kuna me oleme LGBT propaganda vastu. Brüssel peaks tegelema päris probleemidega, mitte šantažeerima meid rahast, mis õigusega meile kuulub, ilmajätmisega," vahendab Poola asejustiitsministri Marcin Romanowski sõnu uudisteportaal Remix.

Euroopa Komisjoni ametnikud on saatnud Poola valitsusele mitmeid pöördumisi, milles kritiseerivad Poolat selle LGBT propaganda piiramise sammude pärast. Mitmete ajakirjandusväljaannete hinnangul on tegemist esimeste sammudega, mis võivad viia Poola Euroopa Liidu poolse rahastuse piiramiseni.

Euroopa Komisjoni regionaal- ja linnapoliitikate peadirektoraadi (DG REGIO) juht Marc Lemaitre ja tööhõive, sotsiaalpoliitikate ja kaasamise peadirektoraadi (DG EMPL) ülemus Joost Korte on saatnud LGBT-õiglust nõudvad kirjad Poola Łódzkie, Świętokrzyskie, Podkarpackie ja Väike-Poola vojevoodkondade juhtidele.

Euroopa Komisjoni ametnike kirjades seisab: "Komisjon tahab rõhutada, et LGBT-vabade või piirkondade, kus LGBT kogukond pole teretulnud, kehtestamine on vastuolus Euroopa Liidu lepingu teises artiklis sätestatud väärtustega."

Eurokraadid nõuavad Poola vojevoodkondade juhtidelt "diskrimineerimise riskide kaalumist" ja "tegusid, mis edendaksid võrdsust ning lõpetaksid inimeste diskrimineerimise nende seksuaalse orientatsiooni tõttu."

Poola uudistekanali Gazeta Wyborcza hinnangul näitab selline Euroopa Komisjoni käik eurokraatide soovi, et Poola linnad rahastaksid koolides LGBT ideoloogia õpetamist ja kui eurokraatide nõudmistele vastu ei tulda, võib see tähendada Euroopa rahade "külmutamist."

"Sellised asju võetakse arvesse, kui hinnatakse Poola õigusriiki ja inimõiguste olukorda," väitis väljaandele üks Poola allikas.

Viimastel aastatel on Euroopa Liidu tasandil üha kõvemini kõlanud hääled, mis nõuavad Euroopa Komisjoni rahastuse sidumist konkreetselt määrateldamata "õigusriigi põhimõtete" ja "Euroopa väärtustega." Suuremas osas on sellised algatused mõeldud Ungari ja Poola karistamiseks.

Romanowski osutas eurokraatide ahistamisele oma Twitteri säutsus. Samamoodi ta kirjeldas, kuidas eurokraadid nõuavad katoliku kiriku peapiiskopi Marek Jędraszewski kohtusse kaebamist tema kunagiste LGBT-vastaliste sõnavõttude tõttu.

"Esmaspäeval saime me teada, et Jędraszewskit ei kaevata tema "vikerkaare haiguse" sõnumi tõttu kohtusse. Teisipäeval ähvardas Euroopa Komisjon meid LGBT propagandale vastu seismise tõttu rahast ilmajätmisega. Brüssel peaks tegelema päris teemadega, mitte šantažeerima meid rahast, mis õigusega meile kuulub, ilmajätmisega," kurjustas asejustiitsminister.

2019. aastal hoiatas Jędraszewski katoliiklasi ohtude eest, mida LGBT ideoloogia Poolale kujutab.

Peapiiskop kirjeldas, et kuigi "punane katk" maailma enam ei ähvarda, siis esile on kerkinud "uus vikerkaarekatk" ja selle on sünnitanud sama ideoloogia, mis "punase katku."

Toimetas Karol Kallas