Lapsevanemad, patrioodid ja õigeusklikud Moskvas homoparaadide vastu meelt avaldamas. Foto: Scanpix

Euroopa Inimõiguste Kohus on lähtuvalt homoaktivistide kaebusest otsustanud, et Venemaal kehtiv seadus, millega keelatakse omasooiharuse propageerimine alaealistele, on diskrimineeriv ning "julgustab homofoobiat," piirates väljendusvabadust.

Olles veel mitte näinud kohtuotsuse sõnastust, rõhutas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele, et tegemist on seadusega, mis otseselt puudutab homoseksuaalsuse propageerimist alaealiste seas.

Hiljem teatas Vene justiitsministeerium, et kavatseb Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuse vaidlustada.

Ka justiitsministeerium rõhutas vajadust kaitsta laste moraali ja tervist.

Üks seaduse põhiautoreid, riigiduuma liige Vitali Milonov nimetas inimõiguste kohtu otsust "propagandatrikiks" ja "nuiaks", mille abil neoliberaalid oma oponente hävitavad.

"Sellest kohtust sai juba mõnda aega tagasi infopropaganda prügimägi ning kõik peaksid lõpetama selle [asutuse] nimetamise kohtuks," ütles Milonov. "Sest kohus on midagi sõltumatut ja tähtsat."

"Euroopa Inimõiguste Kohus pole midagi enamat kui propagandamasina haru, mis teenib Euroopa neoliberaalsete ringkondade huve. Ta on juba lakanud kaitsmast inimõigusi ja vabadusi, nüüd nad kasutavad seda kui nuia, millega ähvardada," ütles Milonov.

Duuma ülemkoja põhiseaduskomisjoni esimehe Andrei Klišasi hinnangul pidanuks justiitsministeerium saatma konstitutsioonikohtule päringu uurimaks, kas inimõiguste kohtu otsus läheb kokku Vene põhiseadusega.

Duumasaadik teatas pressiesindaja vahendusel, et usub otsuse olevat põhiseadusega vastuolus, kuna konstitutsioon sätestab, et oma õigusi kasutades ei tohi keegi riivata teiste inimeste õigusi ja vabadusi.

"Kehtivad õigusaktid on kooskõlas avaliku moraaliga, nagu seda Vene ühiskonnas traditsionaalselt mõistetakse," ütles Klisas, kes rõhutas, et avalikkuse huvidest tulenevad seadusandlikud lahendused on Venemaa "seadusandlike organite otsustada ning … Euroopa institutsioonid peaksid hoiduma sekkumast meie riigi siseasjadesse."

Samal ajal kuulutas USA president Donald Trump Ameerika "aasta õpetajaks" avalikult homoseksuaalse Nikos Giannopoulose.

End fotoülesvõtteks LGBT-sulgedega ehtinud õpetaja selgitas hiljem avalikkusele, et visiidist Valgesse Majja ei meenu talle meelde mitte "see isik seal laua taga," vaid ta mõtleb pigem kõikidele oma vapratele kaasvõitlejatele ja müüripurustajatele haridusvaldkonnas.

Nikos Giannopoulos, Facebook

Kuula ka TruNewsi kommentaari (alates 39:30).