Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse volinik Věra Jourová. Foto: John Thys, AFP/Scanpix

Vastupidiselt viimastel nädalatel liberaalsete ringkondade poolt Ungari vastu suunatud teravast kriitikast kinnitas Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová, et Ungaris ei ole koroonaviiruse leviku tõttu välja kuulutatud ohuolukorras võetud vastu ühtki seadust, mis rikuks Euroopa Liidu õigust.

“Siiani ei ole mul põhjust murelikkuseks, kuna Ungaris ei ole vastu võetud ühtegi seadust, mis oleks Euroopa Liidu õigusega vastuolus,” kinnitas Euroopa Komisjoni väärtuste, läbipaistvuse ja õigusriikluse volinik Jourová pühapäeval Tšehhi televisioonile antud intervjuus.

Tšehhist pärit voliniku sõnul kohtus ta Ungari justiitsministri Judit Vargaga ja arutas detailselt Ungaris tehtud otsuseid. Samuti kinnitas ta, et Euroopa Komisjon analüüsib kõigis liikmesriikides praegusel kriisiajal langetatud otsuseid ning hindab nende kooskõla Euroopa Liidu õiguse ja õigusriikluse põhimõtetega.

Samas tuleb Jourová sõnul mitte ainult Ungari, vaid ka teiste riikide kriisiaegsete otsuste elluviimisele õigusriigi põhimõtte valguses jätkuvalt tähelepanu pöörata.

Ka eesti meedias on Ungari suunal tehtud väga teravat, ent faktidega põhistamata kriitikat. Postimees läks koguni nii kaugele, et deklareeris oma juhtkirjas, nagu oleks Ungari “vabast maailmast lahkunud”.

Euroopa Parlamendis Eestit esindav Riho Terras (Isamaa) liitus aga Ungari-vastase avaldusega, kus heidetakse Ungarile mh ette kodanike põhivabaduste mahasurumist.

Toimetas Varro Vooglaid

Igor Gräzin: Riho Terrase liitumine Ungari-vastase avaldusega on sigadus

Eurosaadik Riho Terras ei soostunud Objektiivile oma teravat Ungari-vastast kriitikat kommenteerima