Ursula von der Leyen külastamas Pfizeri tehast Belgias. Albert Bourla on vasakult teine Foto: Scanpix

Euroopa Kontrollikojas on tekkinud kahtlused, mis puudutavad koroonavaktsiinide ühishanget ning sellele eelnenud tihedaid kontakte Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni ja Pfizeri tegevjuhi Albert Bourla vahel, vahendab Politico.

Pfizeri tegevjuht on kutsutud Euroopa Parlamendi COVID-19 erikomisjoni ette, et anda aru vaktsiinitootja ja Euroopa Komisjoni vahel sõlmitud salajaste lepingute kohta.

Kutse komisjoni ette järgnes pärast seda, kui audit tõstatas küsimusi von der Leyeni ja Bourla tihedatest kontaktidest enne hankelepingu sõlmimist. Pfizer on kõige suurem EL-i varustaja koroonavaktsiinidega, lepingute maht on miljardeid eurosid. Ühtlasi soovitakse kohtuda ka teiste vaktsiinitootjate tegevjuhtidega. 

Euroopa Kontrollikoja audit tuvastas, et von der Leyen oli otseselt vaktsiinihanke, mis hõlmas 1,8 miljardit vaktsiinidoosi, läbirääkimistega seotud. Läbirääkimistel osales ka grupp EL-i ametnikke ja mõned esindajad liikmesriikidest. 

Komisjon keeldus Kontrollikojale edastamast läbirääkimiste materjale, sh kokkuvõtete vormis, ühtlasi läbirääkimistel osalenud ekspertide nimesid, kokku lepitud tingimusi ja teisi tõendeid. 

New York Times kirjutas juba 2021. aastal von der Leyeni ja Bourla lähedatest kontaktidest. 

Toimetas René Allik