Näitlejad Sam Worthington (Jake Sully) ja Zoe Saldana (Neytiri) filmis "Avatar". Foto: Scanpix

Euroopa Kosmoseagentuur kuulutab lähiajal välja astronautide konkursi ja valiku juures on olulisel kohal kõigi ühiskonnagruppide esindatus. Füüsilise puudega inimestest astronautide tegemiseks on käivitatud eriprogramm. 

Keskendutakse, et uued kosmosemeeskonnad oleksid võimalikult mitmekesised. Euroopa Kosmoseagentuur (European Space Agency; ESA) soovib ilmaruumi saata rohkem naisi ja esimesena maailmas leiab, et “on saabunud aeg” avada astronaudiks kandideerimise protsess ka füüsilise puudega inimestele. ESA sõnul tagab see kosmoseprogrammides parema kaasatuse ja erinevate ühiskonnagruppide esindatuse, vahendab Futurism.

Tänase päeva seisuga on ilmaruumis käinud 560 inimest, kellest ainult kuuskümmend viis on olnud naised.

Uute astronautide otsinguprotsess kestab kaheksateist kuud, mille jooksul tehakse valik inimestest, kelle seast hakatakse koolitama tulevasi kosmoselendureid. Kõigi seniste Maa kosmoseprogrammide juures on füüsilise puudega inimesed ilmaruumi poolt inimeste kehalisele võimekusele esitatavate väljakutsete tõttu seni kõrvale jäetud, kuid ESA tahab olla selles vallas teerajaja ja on välja kuulutanud nõndanimetatud parastrnautide teostatavuse projekti (Parastronaut Feasibility Project).

ESA maailmaruumi inim- ja robothõlvamise programmi direktori David Parkeri sõnul võtavad nad kõigi ühiskonnagruppide esindatust väga tõsiselt, “ESA mitmekesisus ei peaks ainult tähendama astronautide erinevat põlvnemist, iga, tausta või sugu, vaid ilmselt ka füüsilisi puudeid,” rääkis Parker.

ES jaoks pole suurema kaasatusega kosmoseprogramm tähtis ainult sümboolselt. Selle abil võib olla võimalik arendada uusi lahendusi, millega saab kosmosereisid muuta inimeste jaoks lihtsamaks ja turvalisemaks.

“Me vaatame Kuu… ja Marsi poole. Meil on tulevikuks vaja suurepäraseid astronaute. Selleks, et jõuda kaugemale kui eales varem, peame me neid [astronaute] otsima ulatuslikumast valikust kui iganes varem,” tõdes ESA juht Jan Worner.

Toimetas Karol Kallas