Lavalaudu jagavad eelarvevolinik Günther Oettinger ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Nad kõnelevad Euroopa Liidu tuleviku rahastamisest. Foto: Scanpix

Euroopa Liidu eelarvevolinik Günther Oettinger nõuab Saksamaalt suuremeelsemat panustamist oma Brexiti tõttu pinge alla sattunud eelarvesse ning plaanib hõõruda neile nina alla koalitsioonileppes sedastatut.

Oettingeri hinnangul on Saksa rahandusministri Olaf Scholzi hiljutine pakkumine “vastuolus” CDU ja sotside “koalitsioonileppega”, vahendab Daily Express.

Seetõttu kavatseb Oettinger meenutada nii Scholzile kui kantsler Angela Merkelile “koalitsioonilepingu täpset sõnastust eelseisvate Euroopa Liidu eelarve arutelude osas.”

Nimelt tõotas Merkel koalitsioon koosseisus CDU, CSU ja sotsid, et nad “tugevdavad Euroopa Liitu finantsiliselt, et see saaks täita oma ülesandeid paremini.”

Teatavasti seisab Brüssel silmitsi 10 miljardi eurose auguga oma 2011-2027 eelarves pärast seda, kui lõpeb raha laekumine Suurbritanniast.

Euroopa Komisjoni ettepanek on tõsta liikmesriikide panust 1,03 protsendilt rahvamajanduse kogutulust 1,11 protsendile.

Scholz usub aga, et isegi üks protsent tekitaks olukorra, kus Saksamaa kannaks pärast Brexitit lõviosa koormast.

Oettinger ütles: “Kui rahandusminister Scholz räägib 1,0 protsendist Euroopa majandustoodangust, siis mina võtan seda kui esialgset pakkumist.”

“Aga samuti on selge, et Scholzi pakkumine on vastuolus koalitsioonileppega. Seal on öeldud, et Euroopa Liitu tuleb finantsiliselt tugevdada, et see saaks paremini oma ülesandeid täita.”

Scholz ütles mais, et isegi üks protsent kogurahvatulust läheks Saksamaale alates aastast 2021 maksma 10 miljardit eurot aastas.

Vaene euroala! Sakslased kavatsevad kasinuse vagu edasi künda

Euroopa Liit võib vajada kosuva Eesti kopsakat panust kiiremas korras

Soome suurematest maksetest Euroopa Liidu eelarvesse: see on talumatu