Foto: Bigstockphoto

Järgmisel nädalal peaks Euroopa parlament võtma vastu seaduse, mis kergendab mittesobiva sisu kustutamist internetis, vahendab Austria ringhääling (ORF).

Digital Service Act (DSA) – digitaalsete teenistuste seaduse eesmärgiks on internet "puhtaks teha", kirjutab ORF. Seadus võimaldaks paremini kustutada internetis ebaseaduslikku sisu, muuta kergemini personaliseeritud reklaame ja keelab manipulatiivsed kuulutused.

"Fookuses on selgelt suured [interneti]platvormid ja viis, kuidas nad sisuga ümber käivad. Siin on mängus küsimused, mis puudutavad vaba väljendusvabaduse teostamist, ümberkäimist netis sisalduva vihaga ja kasutajate õigustega," sõnas internetiajakirjanik Aleksander Fanta Austria ringhäälingule seaduseelnõu kommenteerides. 

"Väga suurtel online-platvormidel peaksid eriliste riskide tõttu, mida illegaalse ja kahjuliku sisu levik endast kujutab, olema ka erilised kohustused," lisas Fanta, viidates sellele, et platvormid peavad võtma suurema vastutuse.

Fanta peab oluliseks ka sisu modereerimise reguleerimist ja algoritmide läbipaistvust.

ORF kirjutab ajalehte Die Zeit vahendades, et seaduse eesmärk ei ole midagi vähemat kui parem internet: kasutajaid kaitstakse liigse andmekogumise eest, antakse vahendid vihaga võitlemiseks ja ühtlasi peaksid inimesed saama valida, kas neile saadetavad reklaamid valib välja algoritm.

"Märkimisväärne on, et esimest korda tekib ametnikel üleeuroopaline võimalus anda platvormidele korraldus illegaalse sisu kustutamiseks," tõdeb Fanta. Lahtine olla veel see, kuidas kustutamiskorraldusi täpsemalt antakse.

Seaduseelnõu sätestab ka suured trahvid juhul, kui internetiplatvorm seadust ei täida, ulatudes 20 protsendini ettevõtte kogukäibeni, lisaks annaks tulevane seadus võimaluse ka ettevõte kinni panna. 

Toimetas René Allik