Euroopa Parlamendi Brexiti-asjade koordinaator Guy Verhofstadt enne tänast istungit sotside fraktsiooni ninamehe Gianni Pittellaga (salliga) jutlemas. Foto: Scanpix

Täna pärastlõunal hääletas Euroopa Parlament ülekaalukalt ettepaneku poolt, millega antakse märku "piisava progressi" puudumisest Brexiti-läbirääkimistes Suurbritanniaga.

Parlamendi Brexiti-asjade koordinaatori Guy Verhofstadti poolt koostatud resolutsiooni tekst läks hääletusele vaid 24 tundi enne Briti peaministri Theresa May tähtsat sõnavõttu kodusel tooride parteikoosolekul, kirjutab Express.co.uk.

Otsuses kutsutakse "Euroopa Ülemkogu suuremat sorti läbimurde tulemata jäämise korral kõnealuse resolutsiooni kontekstis kõigis kolmes valdkonnas läbirääkimiste viienda vooru jooksul otsustama oma [tipp]kohtumisel oktoobris lükata edasi omapoolse hinnangu andmine selle suhtes, kas piisav progress on toimunud või mitte."

Ettepanek läks läbi häälteenamusega 557 : 92 ning tulemust saatis kaikuv aplaus.

Plaksutas ka Verhofstadt ise ning sotside liider Gianni Pitella pöördus ringi, et parlamendikaaslasi tulemuse puhul õnnitleda.

Reageerides toimuvale ütles endine Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) liider ja europarlamendi liige Nigel Farage, et "Euroopa Parlament on massiivse enamusega … hääletanud resolutsiooni poolt, millega sisuliselt tahetakse Britanniat alandada, põlvili suruda, panna tegema tervet rida järeleandmisi enne seda, kui nad isegi hakkavad meiega kaubanduskokkuleppe osas läbi rääkima."

"Ja kui veel mõelda, et pärast seda kui [Euroopa] Komisjon ja Briti valitsus on pidanud maha pikalevenivad läbirääkimised, võib Euroopa Parlament diilile veto panna," lisas Farage.

"Mulle hakkab tunduma, et me raiskame siin oma aega. Gaas põhja (let's crack on) ja kadugem siit nii kähku kui võimalik."

Euroopa Parlamendis kõneles Farage täna alljärgnevalt, peatudes pikemalt ka Kataloonia sündmustel ning tõsiasjal, et Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri suu oli tänasel istungil seal aset leidnud vägivalla suhtes lukus: