Euroopa suurima leviga ajalehe Bild peatoimetaja Julian Reichelt. Foto: Scanpix

Euroopa suurima müügiarvuga päevaleht Bild pöördus 27. mail Saksamaa laste poole avaldusega, milles palub riigi miljonitelt lastelt nende kallal Covid-19 piirangutega vägivallatsemise eest andeks, "sest föderaalvalitsus ega kantsler seda ei tee".

Bildi peatoimetaja Julian Reichelt kirjutab pöördumises: "Ma pöördun meie riigi miljonite laste, kelle eest me ühiskonnana kõik vastutame, poole ja mida föderaalvalitsus ning kantsler pole julgenud veel öelda: me palume andeks poolteise aasta poliitika eest, mis on teinud teist ohvrid."

"Me palume andeks, et me jätsime teid vägivalla kätte, hooletusse, isolatsiooni ning üksindusse. Me palume andeks poliitika ja meedia eest, mis mürgina tekitab teis tänaseni tunde, et te olete meie ühiskonnale surmaoht," jätkas Reichelt. 

Järgmisena rõhutab pöördumise autor: "Ärge arvake, et te olete [surmaoht]. Meie peame kaitsma teid, mitte teie meid. … Selline [Covidi vägivald] teeb meile ühiskonnana häbi."

"Ma tahan seda öelda nii selgelt kui võimalik: mida teile, lapsed, on teinud valitsus, millele oleme meie vanematena oma valikutega kaasa aidanud ja mille [valitsuse] otsuseid me pole piisavalt teravalt kritiseerinud, mis on kaasa toonud koolide ja jalgpalliväljakute sulgemise, see kõik on meile kui ühiskonnale häbiks," kirjutab peatoimetaja.

Ta jätkab, et alates 2020. aasta märtsist, kui pandeemia jõudis Saksamaale, on kas ainult Covid-19e tõttu või koos nimetatud haigusega surnud 20 alla kahekümne aastast inimest. Samas tapeti Saksamaal 2020. aastal 152 alla 14 aastast last, mis on nelikümmend last rohkem kui 2019. aastal. 

Reichelt osutab, et füüsiliselt väärkoheldud laste arv jääb hoomamatuks: "Need tapetud lapsed esindavad kõiki väärkoheldud lapsi, kelle verevalumeid ja marrastusi keegi ei näinud ning millest ei teavita ükski jalgpallitreener ega õpetaja." 

Samuti osutatakse pöördumises absurdsele olukorrale, kus õlleaiad on rahvast pungil täis, kuid koolid on jätkuvalt suletud.

"Laste vastu kasutatakse propagandaloosungeid. … Sõbrad räägivad mulle oma teismelistest poegadest, kes tegid enne pandeemiat nädalas viis korda trenni, mida nad nüüd enam teha ei saa. Puberteediea energia, viha ja meeleheide kogutakse väravasse löömise asemel enda sisse. Me peame lõpuks saama aru, et me toodame lastest emotsionaalseid vrakke."

"Kui riik võtab lapselt õigused ära, peab see tõestama, et nii välditakse otsest ja konkreetset ohtu. Selliseid tõendeid pole kunagi esitatud. Selle asemel külvati lapsed üle propagandaloosungitega, milles neid nimetati suurimateks Covid-19 levitajateks. Kantsleri kantselei ei kutsunud eksperdirühma mitte kedagi, kes julges midagi teistmoodi arvata," kurjustab Bildi peatoimetaja.

"Meie föderaalvalitsus on ametis veel ainult mõned nädalad. Ma palun, et valitsus pühendaks vähese järelejäänud aja ja kogu oma jõu, teeks kõik mis võimalik, et heastada kõige noorematele ning nõrgematele tehtud kahju. Poliitikud peaksid kampaaniaürituste asemel avama koole ja spordisaale. Kui te seda ei tee, siis jäävad teie südametunnistusele ja kirjutatakse ajalooraamatutesse hingeliselt puruks lapsed," lõpetab Reichelt Bildi toimetuse nimel lastelt andestust paluva pöördumise.

Toimetas Karol Kallas