Euroopa Keskpanga hoone Frankfurdi hämaruses. Foto: Flickr

Prantsuse ja Saksa rahandusministrite nägemuses saab euroala aastaks 2021 ühise eelarve, vahendab Daily Express.

Bruno Le Maire ja tema sakslasest ametivend Olaf Scholz usuvad, et 19 eurot kasutava maa ühine eelarve aitab ühisraha stabiliseerida ning võimaldab paremini toime tulla majanduslike raputustega.

Nagu nägi juba oma valimiskampaania käigus ette Prantsuse president Emmanuel Macron, peaks euroala eelarvesse panustatama "mitu protsenti" sisemajanduse kogutoodangust (SKT), meenutab Financial Times.

Macroni meelest "ei ole valuutaliit ilma rahvuslike majanduste vastastikuse lähenemiseta pikemas perspektiivis jätkusuutlik."

Oma esmaspäevasel koosolekul Brüsselis väljendasid rahandusministrid euroala eelarve esialgsele kavandile valdavalt toetust. Hetkel valitseb arusaam, et euroala eelarve paigutuks Euroopa Liidu eelarve raamistikku.

Eesotsas Hollandiga on mitmed Euroopa Liidu liikmed siiski skeptilised.

Nii eelistaksid Taani, Soome, Poola, Ungari ja Austria, et üleliidulised kulutused kahaneksid – selle asemel et kasvada.

Nagu ütles reporteritele Hollandi rahandusminister Wopke Hoekstra, "jääb ebaselgeks, kuidas sellest abi oleks ning miks see oleks Hollandi kodanike huvides."

Eile kinnitas ka Itaalia asepeaminister Matteo Salvini, et kui Prantsusmaa ja Saksamaa ettepanek eurotsooni eelarve kohta "kahjustab Itaaliat – ja nii see näib olevat – siis ilmselt me seda ei toeta."

Nii enne kui pärast viimaseid valimisi on Itaalias kõlanud ettepanekuid majanduse päästmiseks taas rahvusvaluutale üle minna.

Euroala eelarve peaksid heaks kiitma kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. Euroala liidrid annavad oma lõpliku hinnangu ideele ilmselt detsembrikuisel tippkohtumisel.

Toimetas Urho Meister

"Hotel California" ehk eurost ei lahkuta