Assisteeritud enesetapu eeskõneleja ameeriklane Jack Kevorkian ajakirjanike ees oma "abivahendiga." Aastast 1991 pärit foto: Scanpix

Eutanaasia ja nn assisteeritud enesetapp on muutunud Hollandis tavaliseks ning sellisel moel leiab aset juba 4,5 protsenti surmadest.

Teadlaste teatel kasvab sooviavalduste arv inimeste poolt, kes pole surmavalt haiged, vahendab Breitbart.

Eutanaasia puhul on tegemist olukorraga, kus arst omaenda kätega tapab patsiendi. Assisteeritud enesetapuks loetakse olukorda, mille puhul arst kirjutab patsiendile välja surmava doosi ravimeid.

Aastal 2002 sai Hollandist esimene maa maailmas, kus arstid said seadusliku õiguse aidata inimestel surra.

"Näib, et nüüdseks on kasvanud nii patsientide valmisolek eutanaasiast paluda kui arstide valmisolek seda pakkuda," ütles uuringu eest vastutanud dr Agnes Van der Heide Erasmuse ülikoolist.

Uuringus osalenud USA bioeetiku Scott Kimi hinnangul on olukord murettekitav eriti seetõttu, et inimesed soovivad eutanaasiat vanadusest tulenevalt.

"Tegemist on vanainimestega, kel võib olla tervisehädasid, kuid ükski neist pole eluohtlik. Nad on vanad, nad ei saa ringi liikuda, nende sõbrad on surnud ja lapsed ei käi enam vaatamas," ütles ta. "Selline trend kisendab arutelu järele. Mis me arvame, kas nende elu on veel elamist väärt?"

Uuring põhineb 25 aasta jooksul kogutud materjalidel ning näidatud protsent 4,5 puudutab aastat 2015.