Facebook blokeeris taas 30 päevaks Varro Vooglaiu konto, vaid nädal pärast eelmise bloki lõppu

Illustratsioon: Objektiiv

Pühapäeval blokeeris Facebook taas väidetava vihakõne tõttu 30 päevaks SAPTK juhatuse esimehe Varro Vooglaiu konto, mis sai pärast eelmist samasugust karistust avatud olla vaid nädala. Vooglaid arvab, et teda tabanud pealekaebamise laine päädib tema konto jäädava sulgemisega.

Kui 8. augustil tõi Vooglaiule karistuse ligi aasta aega varem ehk 2017. aasta septembris tehtud postitus, kus ta tõi esile ja tsiteeris Eesti Päevalehes avaldatud ja tema isikut mõnitavat Andrus Kiviräha artiklit, siis sel korral määrati kuu aja pikkune Facebooki postitamise keeld käesoleva aasta märtsis ehk ligi pool aastat tagasi tehtud postituse eest.

Uue karistuse määras Facebook Vooglaiule seetõttu, et väidetavalt on kaks tema varasemat postitust kvalifitseeritud vihakõneks.

Absurdsel kombel on üks neist kahest postitusest seesama sissekanne, mille eest Facebook augustis juba määras Vooglaiule 30-päevase karistuse. Seega määras Facebook nüüd karistuse teist korda sama, juba enam kui kuu aja eest Facebooki enda poolt kustutatud ehk olematu postituse eest. Rääkimata Vooglaiu varasematest selgitustest ja protestidest, mille kohaselt see postitus ei sisaldanud mingisugust temapoolset vihakõnet.

Facebook põhjendas Vooglaiule uue 30-päevase karistuse määramist viidates samale postitusele, mille eest augustis juba määrati Vooglaiule 30-päevane karistus ning mis juba toona Facebooki poolt ka ära kustutati. Seega karistab Facebook Vooglaidu nüüd postituse eest, mida juba augusti algusest ei eksisteeri. Seda sama postitust saab tervikkujul vaadata augustikuist karistust puudutavast artiklist.

Lisaks sellele on karistuse põhjendusena tembeldatud vihakõneks ka Vooglaiu poolt märtsikuu alguses tehtud postitus, millega ta kritiseeris huumorivõtmes sooideoloogia pealetungi, näidates kui naeruväärne on üha uute nn sooidentiteetide väljamõtlemine ning nende asetamine meheks ja naiseks olemisega võrdsetele alustele.

Pildile juurde kirjutas Vooglaid omapoolse kommentaarina: “Olgem ausad, nn sooideoloogia pealesurumine on kokkuvõtlikult öeldes lihtsalt vaimsete ja psüühiliste hälvete propageerimise ja normaliseerimise projekt.”

Kommenteerides oma järjekordset karistust toonitas Vooglaid, et toimuv räägib enese eest.

“Nagu näha, peab Facebook võimalikuks ja õigeks karistada mind teist korda ühe ja sama postituse eest, mis esiteks sai Facebooki enda poolt juba augusti alguses kustutatud ja mida seega juba ammu enam ei eksisteeri ning mis teiseks päris kindlasti ei sisaldanud mitte mingisugust minupoolset vihakõnet, nagu ma Facebookile ka tulutult oma protestis selgitasin.”

Karistuse teiseks aluseks oleva postituse kohta ütles ta, et on arusaamatu, miks ei või sooideoloogiat nimetada haiglaseks, pidades silmas nii kõnealuse ideoloogia eelduste mõistusevastasust kui ka neid sügavalt absurdseid ilminguid, mis selle ideoloogilise projekti ühiskondadele pealesurumisega kaasas käivad.

“Vasakpoolsed võivad endale pidevalt lubada tunduvalt vängemaid väljendeid – sh otseseid vägivallaähvardusi ja üleskutseid vägivallale –, ilma et Facebook neid vihakõnes süüdistaks. Aga kui mina nimetan sooideoloogiat vaimsete ja psüühiliste hälvete normaliseerimise ja propageerimise projektiks – mida see tõesti ka on –, siis selle eest peetakse vajalikuks mulle karistus määrata,” selgitas ta.

Üldisemas plaanis kordas Vooglaid juba augustikuise karistuse saamise järel toonitatut, et kuivõrd anonüümse pealekaebamise teel määratakse Facebooki poolt karistusi juba ammu tehtud postituste eest, siis ei ole võimalik aina uusi blokeeringuid vältida, mis omakorda tähendab, et ilmselt päädib asi tema konto sulgemisega.

“Tõsiasi on ka see, et Facebook on oma kasutajatingimused määratlenud nii laialivalguvalt ja rakendab neid nii meelevaldselt, et tegelikult ei ole kasutajail võimalik omada selget arusaamist, milline väljendus on lubatud, milline keelatud,” selgitas ta.

Vooglaiu sõnul on tal isiklikus plaanis üpriski ükskõik, kas ta kaotab Facebooki kasutamise võimaluse või mitte, aga SAPTK ning Objektiivi töö seisukohast on tegu tõsise probleemiga, sest Facebook kujutab endast üht peamist kommunikatsioonikanalit avalikus arutelus osalemiseks ja oma maailmavaatelise sõnumi kuuldavaks tegemiseks.

Paralleelselt Vooglaiule määratud järjekordse karistusega kustutas Facebook ka Objektiivi lehelt eelnevalt osutatud sooidentiteetide paljusust arvustava pildiga postituse, põhjendades seda vihakõne keeluga. Ühtlasi saatis Facebook Objektiivile teate, milles ähvardatakse Objektiivi leht jäädavalt sulgeda.

OLULINE: Facebook ähvardab Objektiivi lehe jäädavalt sulgeda

AITA OBJEKTIIVI MISSIOONIL JÄTKUDA!

Tee oma annetus kohe täna! Oluline on iga annetus, sõltumata summast!