Uhke on olla inglane. Foto: Twitter

Facebook blokeeris jüripäeva ehk Inglismaa kaitsepühaku mälestuspäeva tähistanud postitused, milles väljendati uhkust inglaseks olemise üle. 

Püha Jüri päev (St George's Day) on Inglismaa rahvuspüha, mis on peavoolumeedia ja haritlaskonna silmis sattunud inglaslikkuse väljendusena põlu alla, osutades inglaste rassismile ja imperialismile.

Jüripäeval eemaldas Facebook sotsiaalvõrgust postitused, milles inimesed väljendasid uhkust oma kodumaa, pärandi ja rahvuse üle, vahendab Breitbart.

Konservatiivsetes väljaannetes "universumi isandateks" nimetatud ringkondi pahandas pilt, kus seisis kirjas moto "Inglane olla on uhke ja hea" (Proud to Be English), kaks ristatud lipuvarrast, millest ühel on Inglismaa püha Jüri rist ja teisel anglosaksidele viitav valge lõvi punasel taustal.

Jüripäeva sõnumit levitanud inimesed kurdavad, kuidas neid on blokeeritud ja nende postitusi kustutatud, kuna "nende postitus läheb vastuollu kogukonna standarditega ohtlike inimeste ja organisatsioonide kajastamise osas."

Facebook pidi tunnistama, et nad keelasid sellised postitused ja postitajad tõepoolest ära, kuid see oli "ilmselt eksitus".

"Me uurime, kuidas selline asi juhtus. Meie meeskond jälgib miljoneid lehekülgi, postitusi ja pilte, ning aeg-ajalt juhtub, et teeme vigu. Ilmselt nii juhtus ka seekord," selgitas olukorda Facebooki Ühendkuningriigi pressiesindaja.

"Me oleme pihta saanud kontod uuesti lahti teinud ja vabandame kõigi ebameeldivuste pärast," jätkas ettevõte avalike suhete osakond.

2020. aasta jüripäeva vaen ei piirdunud vaid suurte tehnoloogiaettevõtete ja nomenklatuuriga. Näiteks abielupaari, kes avalikult Inglismaa kaitsepühaku päeva tähistasid, maja hoovi visati koera väljaheiteid ning maja seinale kirjutati "NATS" graffiti.

Toimetas Karol Kallas