Facebook piirab Eesti konservatiivsete poliitikute kontosid. Foto: bigstockphoto.com

Sotsiaalmeediahiid Facebook andis täna riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni kuuluvatele saadikutele Varro Vooglaiule, Martin Helmele, Kert Kingole ja Anti Poolametsale teada, et piirab nende kontosid, kuna väidetavalt rikuvad nad kõik platvormi kogukonna standardeid. Poliitikud ise kahtlustavad, et selle taga on liberaalide pealekaebamiste laine.

"Facebook andis mulle teada, et kuna minu postitused "paistavad rikkuvat" nende kasutajatingimusi, siis allutatakse minu kasutajakonto piirangutele. Paraku ei täpsustatud, millised postitused siis paistavad kasutajatingimusi rikkuvat, rääkimata selgitustest selle kohta, milles väidetavad rikkumised seisnevad. Samuti ei öeldud, millised piirangud mu kontole seatakse ja kui kauaks," selgitas Vooglaid oma Facebook'i lehel. Vooglaid ei ole küll EKRE liige, kuid kuulub erakonna fraktsiooni riigikogus.

"Ka nupp "TAKE ACTION" ei pakkunud tegelikult mingit vaidlustamise võimalust. Ehk siis määratakse karistus ütlemata, mille eest see määrati, milles rikkumine seisneb ja kuidas seda vaidlustada saab. Kafkalik. Isegi Nõukogude Liidu õigussüsteem toimis palju suuremas kooskõlas ausa menetluse põhimõtetega," leiab ta.

Hiljem lisas ta, et ka EKRE esimehele Martin Helmele tuli täna Facebooki poolt samasugune ebamäärane piirangute kehtestamise teade nagu temalegi ning et ka Kert Kingo sai sellise:

"Ju on nn liberaalid asunud kambakesi usinalt pealekaebusi produtseerima. Sama seltskond seisab kirglikult nn vaenukõne kriminaliseerimise eest. Teadagi miks: et sama udustele etteheidetele tuginedes saaks mitte ainult piirata oponentide võimalust sotsiaalmeedia kaudu oma sõnumit levitada, vaid et saaks nad tõmmata riikliku karistusvõimu masinavärgi hammasrataste vahele (protsess on tõsine karistus) ja saata nad lõpuks ka trellide taha. Tülgastav, nõukogudeaegse diktatuurilise mentaliteedi taaskehastuseks olev seltskond!"

Martin Helme kirjutas oma Facebook'i seinal, et hommikul tuli ka talle selline "dekreet" ilma mingi põhjenduse ega selgitusega, et "saaks saata robotile protesti, aga ei tea isegi mille kohta või mille eest".

"Vaatan, et Varro Vooglaiul on sama teade tulnud. Küllap sallivuslased on teinud mingi massilise kaebuslaine, tavaliselt siis paneb tehis"intellekt" rünnatava lihtsalt tuimalt "piirangu" alla," lisas Helme täiendavalt.

Ka EKRE ridadesse kuuluv riigikogu liige Anti Poolamets kirjutas oma Facebook'i seinal, et viimasel ajal on toimunud massiline Facebook'i kontode ja nende levi piiramine. "Mulle andis tsensuurimasin täna teada. Kellel veel?" küsis ta oma seinal.

Ka EKREsse kuuluv Eeva Helme kinnitas oma kontol, et "täna, 5. oktoobri hommikul said Martin Helme, Varro Vooglaid, Kert Kingo ja Anti Poolamets Facebook'i teate, et nende kontodele lisatakse piirangud".

Facebook'i poolt saadetud selgitustes väideti Martin Helmele, et tema kontot piirati "ohutuse tagamiseks", kuna neile näib, et mõned tema tegevused ei järgi nende eeskirju.

Vooglaiule saadetud teates väitis Facebook sama, lisades et nende tehnoloogia tuvastas, et tema konto ei jälgivat nende kogukonna standardeid, mille tulemusena võttis nende tehnoloogia kasutusele vajalikud meetmed. Lisaks anti teada, et "reeglite korduv rikkumine võib põhjustada täiendavaid konto piiranguid".