QAnon.pub lehekülg viimaste postitustega Pilt: ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide Föderaalne Juurdlusbüroo leiab, et vandenõuteooriaid levitavad inimesed ja keskkonnad on tõsine kodumaine terrorioht.

Uudisteportaali Yahoo News kätte jõudsid FBI 2019. aasta 30. mai kuupäevaga dokumendid, milles viidatakse näiteks konkreetselt QAnon'i levitatavatele ja nõndanimetatud Pitsageidi (Pizzagate) konspirtasiooniteooriatele, ning kirjeldatakse kuidas FBI jälgib tähelepanelikult kodumaiseid poliitiliselt motiveeritud vägivallaakte.

Konspiratsiooniteooriatest inspireeritud vägivald kuulub samasse rühma "valitsusevastase kodumaise terrorismiga", mida agentuur juba nagunii jälgib. Kuid 30. mai 2019 dokumendid on esimene kord, kus FBI mainib seoses terrorismiga konspiratsiooniteooriaid.

"See on esimene FBI operatsioon, milles uuritakse vandenõuteooriatest ajendatud kodumaiste äärmuslaste põhjustatud ohte ja sellega luuakse normid tulevaste luuretegevuste tarbeks," kirjutatakse dokumendis.

FBI saatis Yahoo News'ile selgituse, et antud dokumendi eesmärk on teavitada teisi õiguskaitseorganeid võimalikest ohtudest, mis võivad lähitulevikus tekkida või suureneda. Näiteks nii QAnoni levitatavad kui Pitsageidi vandenõuteooriad on põhjustanud juba tõsiseid vägivallaakte.

FBI rõhutas, et nad ei saa mitte kunagi alustada uurimist sõnavabadust kaitsva Esimese Konstitutsiooniparanduse alla kuuluvate tegevuste suhtes. Näiteks ei saa FBI ilma mõjuva põhjuseta jälgida ühtegi veebilehte ega sotsiaalmeediaplatvormi.

Toimetas Karol Kallas