Aspire Command and Control Center Kataris Foto: kuvatõmmis internetist

FIFA 2022 maailmameistrivõistlustel paigaldatakse staadionitele 15 000 näotuvastustehnoloogiaga kaamerat, millega jälgitakse nii mängijaid kui ka pealtvaatajaid, vahendab Insider. 

Lisaks jälgitakse inimesi metroos ja bussides. Inimeste massiline jälgimine on üks võistluste julgeolekumeetmetest võimaliku terrorismi ja huligaansuste vastu. Võistlustele on oodata ligi 1 miljon pealtvaatajat. 

Kogu jälgimise süsteemi haldab Aspire Command and Control Center, mis on mastaapse ürituse tehniline keskus, sõnas võistluste tehnoloogiajuht Niyas Abdulrahiman ja lisas, et nad võivad sellest keskusest lukustada või teha lahti iga üksiku ukse staadionitel või vastupidi – kõik korraga. Keskuse kasutuses on ka Katari ülikooli poolt välja arendatud droonid, mis hindavad inimeste arvu tänaval. 

Kataris toimuvad maailmameistrivõistlused ei ole esimene koht, kus näotuvastustehnoloogiaga kaameraid kasutatakse. 2017. aastal kasutati sellist tehnikat ka Cardiffis Suurbritannias, kus tehnoloogia pani ligi 2000-le inimesele valesti võimaliku kriminaali märke. 

Lisaks totaalsele jälgimisele peavad nii võistlejad kui ka pealtvaatajad laadima Katarisse sisenemisel oma telefoni alla kaks mobiilirakendust, mis võivad ohustada privaatsust ja andmete turvalisust, teatas oktoobris Norra meediakanal NRK. 

"See ei ole minu amet anda reisinõuandeid, aga ma isiklikult ei võtaks kunagi oma mobiiltelefoni Katarisse kaasa," sõnas NRK turvajuht Øvind Vasaasen pärast rakendustega tutvumist. 

Toimetas René Allik