George Soros Foto: Scanpix

Financial Times (FT) on valinud oma tänavuseks "aasta inimeseks" miljardärist aktivisti George Sorose, kes on teeninud tiitli välja kui "liberaalse demokraatia ja avatud ühiskonna lipukandja".

FT "valib oma aasta inimese tavaliselt nende saavutuste alusel," kirjutab Briti majandusleht oma juhtkirjas.

"Hr Sorose puhul, tänavu, puudutab valik ka väärtusi, mida ta esindab."

Ajaleht pajatab ka sellest, kuidas Sorose ideed "on igast küljest rünnaku all oponentide poolt "alates Vladimir Putini Venemaast kuni Donald Trumpi Ameerikani", ning ei jäta mainimata "autoritaarsete režiimide viha", mida tal taluda tuleb.

Juba "enam kui kolm aastakümmet on hr Soros filantroopia abil sõdinud autoritaarsuse, rassismi ja sallimatuse vastu," võib juhtkirjast lugeda.

"Oma pikaajalise pühendumuse pärast avatusele, ajakirjandusvabadusele ja inimõigustele on ta tõmmanud endale kaela autoritaarsete režiimide ja järjest enam [ka] rahvuslike populistide viha, kes – eriti Euroopas – üha rohkem maad võtavad."

Nii näiteks on Ungari valitsuserakonnad Fidesz ja KDNP oma parlamendifraktsiooni kõneisiku István Holliku suu läbi mõistnud hukka "Sorose ekspressi" toetusel tekkivad migrandilained ja -karavanid Euroopas ja Ameerikas.

Hollik on hoiatanud, et Sorose võrgustik töötab migratsiooni aktsepteerimise nimel fundamentaalse inimõigusena ÜROs, Brüsselis ja Euroopa Parlamendis.

Toimetas Urho Meister

Ungari hoiatab "Sorose ekspressi" eest Ameerikas ja Euroopas