Saates “Fookuses” teevad Markus Järvi ja Varro Vooglaid ülevaate Ameerika Ühendriikide armee erioperatsioonide väejuhatuse tellimusel valminud mudelist, mis kirjeldab revolutsiooniliste organisatsioonide põrandaalust tegevust ning milles võib tähele panna sarnasusi hiljutiste rassirahutuste ja -märatsemiste organiseerimisega, nagu ka USA enda tegevusega värviliste revolutsioonide korraldamisel.

1966. aastal Ameerika Ühendriikide armee erioperatsioonide väejuhatuse (United States Army Special Operations Command; US Army SOC) tellimusel valminud raporti autor on juhtimisspetsialist, psühholoogiateadlane Andrew R. Molnar, kes on toonud põrandaaluste organisatsioonide dünaamikat kirjeldades välja olulised etapid, mille kaudu revolutsiooniline ühendus pürgib avaliku korratuse ja anarhia ning lõppastmes režiimivahetuse suunas.

Anderw R Molnar: Revolutsioonilise liikumise ehitamine Allikas: Human Factors Considerations of Undergrounds in Insurgencies, 1966

Mudel kirjeldab revolutsiooniliste organisatsioonide põrandaalust tegevust ning selles võib tähele panna sarnasusi hiljutiste rassirahutuste ja -märatsemiste organiseerimisega, nagu ka USA enda tegevusega värviliste revolutsioonide korraldamisel.

Saates “Fookuses” vaatlevad Varro Vooglaid ja Markus Järvi, kuidas antud skeemi abil võib osaliselt mudeldada ettevalmistusi ka USA rassi- ja massirahutuste esilekerkimiseks.

Vaadake lisa videost!