Mõned end rahvuslasteks pidavad inimesed on Objektiivile ette heitnud venemeelsust. Selle nädala saates "Fookuses" arutlevad Markus Järvi ja Varro Vooglaid teemal, miks Eesti avalik arutelu ei saa läbi ilma vene kaardita.

Selle nädala saade "Fookuses" keskendub Eesti ühiskonnas juba pikemat aega suhtekorraldusliku malakana kasutatavale venemeelsuse süüdistusele, millega häbimärgistatakse inimesi, kes ei kiida võimu juures olevate ringkondade ideoloogilisi ja poliitilisi ambitsioone heaks.

Varro Vooglaid osutas, et on absurdne süüdistada venemeelsuses inimesi, kes seisavad elementaarsete loomuseaduslike, kristlike ja konservatiivsete väärtuste ja põhimõtete eest.

"Mulle jääb kohati mulje, nagu teatud inimesed oleks palgatud üles kütma hüsteeriat, et ühiskonnas ei saakski olulistest küsimustest rahulikult rääkida ilma, et peaksid pidavalt kartma endale venemeelsuse häbimärgi kaela saamist," ütles Vooglaid.

"Kui keegi tõsimeeli süüdistab näiteks meie sihtasutust mingis vene rahastuses või vene sidemetes, siis minul on väga lihtne ettepanek: ärge kaagutage niisama, vaid minge kaitsepolitseiametisse ja paluge meie lahkel loal väljastada kogu info, mis võiks selliseid kahtlusi kuidagi kinnitada. Aga kui mingit sellist infot ei ole sealt saada – ja ma tean, et ei ole saada, kuna seda ei eksisteeri ega saagi eksisteerida –, siis olge lihtsalt vait."

Markus Järvi rõhutas, et Eesti avalikus arutelus ja eriti meediapildis on juurutatud gestapolik ja eriteenistustele omane hoiak, mille kohaselt peavad kõik käima justkui joone peal, et meedias sinu kohta mingit laimavat ja häbimärgistavat juttu liikvele ei lastaks.

"Teatud inimesed on võtnud eesmärgiks täiesti küüniliselt lõhestada Eesti ühiskonda. Venemeelsuse süüdistuse malakas on saavutanud maksimaalse ulatuse – sellega niidetakse ja vehitakse ühiskonnas laia amplituudiga. Ükskõik, kes valitsevale klikile vastu astuvad, need tembeldatakse julmalt Venemaa käsilasteks," selgitas Järvi.

Igal juhul ei kavatse Objektiiv kunagi loobuda rääkimast asjadest ausalt nii, nagu neid nähakse, ükskõik kui küüniliselt vene kaardiga ka ei vehita, sest Objektiivi missiooni keskmes on juhindumine ausast tõetaotlusest ja kategooriline mittenõustumine allutada end enesetsensuurile.

Muu hulgas osutatakse saates sellele, et kui kedagi Venemaa käsilaseks olemises süüdistada, siis võiks pöörata pilgu peaministri poole, sest just tema juhib erakonda, millel on kehtiv koostööleping Putini parteiga.

Samuti tuuakse esile olulisi põhimõtteid, millele peaks toetuma tõeline rahvuslus, ehitades oma ühiskonda üles toetudes sellele, mis on õige ja hea, mitte ainult otsides võimalust igal võimalusel kellelegi või millelegi vastanduda.