Varro Vooglaid ja Markus Järvi kõnelevad saates “Fookuses” Isamaa ja Res Publica Liidu uue esimehe Helir-Valdor Seederi n-ö konservatiivsest pöördest erakonnas, mis on kahjuks oma konservatiivsuse ammuilma minetanud. Vaadeldakse ka IRL-i allakäiku, mille on põhjustanud erakonna juhtide keskendumine mitte selge maailmavaate edendamisele, vaid poliittehnoloogiale ja kombineerimisele.

IRL-i vastvalitud esimees Helir-Valdor Seeder tuli erakonna sisestel valimistel välja IRL-i harjumuspärasest retoorikast selgelt konservatiivsema hoiakuga. “Tugeva riigi alus on tugev pere… Pereväärtused on filosoofia, mille osaks on armastus ja soov, et Eesti poisist kasvaks Eesti mees ja Eesti tüdrukust Eesti naine,” ütles Seeder ajalehes Postimees ilmunud artiklis.

“Rahvuslus ja konservatiivsus aga pole mood, vaid poliitiline suundumus, veendumus, inimeste arusaam maailma asjadest,” märkis Seeder ja lisas: “Väljenditega nagu “avatud rahvuslus” ja “vaba konservatism” veiderdame siis, kui maailmavaade hägustub.”

Varro Vooglaid tunnistab, et Seeder nelja lapse isa ja põllumehena on sümpaatne inimene ja kahtlemata üks parimaid valikuid IRL-i juhiks. “Seeder on alati jätnud sümpaatse mulje ning mul pole kahtlust, et tegemist on heasüdamliku, siira ning rahvuslik-konservatiivselt meelestatud inimesega, kes olemasolevatest on parim valik.”

Vooglaiu arvates on aga IRL-i juhi vahetus siiski lootusetult hiljaks jäänud ning Seederi poolt nüüd hiljuti väljendatuid mõtteid oleks Vooglaid tahtnud kuulda palju selgemalt, regulaarsemalt ja jõulisemalt. “Avaldus, et kooseluseadus tuleks tühistada on suurepärane. Kuna EKRE esitas just eelnõu parlamendis kooseluseaduse tühistamiseks, siis saame peagi näha, kas IRL-is on ka sisu selle käigu elluviimiseks, või pigem taandub see jälle poliitilisteks avaldusteks,” tõdes Varro Vooglaid.

Markus Järvi tuletas meelde IRL-i konservatiivse maailmavaate järkjägulise mahamängimise etappe, kui vahetult peale kooseluseaduse vastuvõtmist 2014. aasta 15. oktoobri ETV saates “Foorum” osalenud Urmas Reinsalu nõustus teiste saates osalenud poliitikute hinnanguga, et kooseluseadus ei peaks saama riigikogu valimistel oluliseks teemaks. “See pole meie jaoks küsimus, mida valimisloosungina üles ehitada, kuigi on õige, et IRL ei toetanud seda seadust,” tõdes Reinsalu toona.

Järvi hinnangul suutis IRL selle otsusega maha mängida mitte ainult oma konservatiivse maailmavaate, vaid ka poliitilised väljavaated eelmistel parlamendivalimistel edu saavutada.

IRL-i kombinatoorikateadus ja poliitiline nihverdamine ongi Vooglaiu ja Järvi arvates kaasa toonud olukorra, kus endised valijad ei tea, mille eest erakond seisab. See kajastub selgelt ka IRL-i reitingutes, mis on tänaseks jõudnud alla valimiskünnise.

Saates tuleb juttu paljudest seikadest ja etappidest, millega IRL on konservatiivsele valijale selja pööranud.

Kuulake ja vaadake lisa saatest!