Varro Vooglaid ja Markus Järvi kommenteerivad saates “Fookuses” Eesti Päevalehe viimast laimuartiklit SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks rahastuse ja sidemete kohta Poola Piotr Skarga sihtasutusega. Tegu on suurepärase näitega pahatahtlikust propagandistlikust tegevusest, millel ei ole tõetaotlusest lähtuva ajakirjandusega mitte midagi pistmist.

15. augustil avaldas Eesti Päevaleht artikli “SAPTK saab raha Poola ultrakristlastelt, kellest kirik ei taha kuuldagi“. Artiklis väidab Eesti Päevaleht, et Piotr Skarga sihtasutus, kelle annetus Objektiivile moodustas SAPTK kogu eelmise majandusaasta sissetulekutest vähem kui 5%, kuuluvat Poola liberaalide hinnangul “venemeelsete ultrakristlaste” hulka: “Poola liberaalid nimetavad kurikuulsat kristlikku liikumist paremäärmuslikuks, ultrakonservatiivseks ja venemeelseks,” kirjutab Päevaleht.

“Tegu on suurepärase näitega pahatahtlikust propagandistlikust tegevusest, millel ei ole tõetaotlusest lähtuva ajakirjandusega mitte midagi pistmist. Null. Seda artiklit tasub ajakirjandusüliõpilastel hoolega uurida, kuidas heita kellelegi halba varju ja teha uudis, kus uudist ennast ei ole,” kommenteerib Vooglaid.

Järvi ja Vooglaidi hinnangul on Piotr Skarga sihtasutusele omistatud sildid otseselt valed, absurdsed ja pahatahtlikud. “Piotr Skarga sihtasutus ja venemeelne?! Ilmselt pole ma kunagi kuulnud midagi nii lolli ja asjatundmatut,” sõnab Järvi ja jätkab, et venemeelset konservatiivset poolakat leida on umbes sama tõenäoline nagu leida Iisraelist mõni natsionaalsotsialistlik juut.

Järvi seletab lisaks, et omamoodi naljanumber on Eesti Päevalehe väide, kuidas selliseid silte kleebivad Piotr Skarga sihtasutuse külge “Poola liberaalid”, kelleks pole lähimal vaatlusel ei keegi muu kui Poola üks vasakpoolsemaid päevalehti Gazeta Wyborcza. Suuremalt osalt toetub kogu Eesti Päevalehe Poola-teemaline “ajakirjandus” just selle antikatoliikliku ja sotsialistliku päevalehe artiklitele.

Gazeta Wyborczal on Piotr Skarga sihtasutusega ka vana kana kitkuda, kuna juba 2005. aastal suunas Piotr Skarga sihtasutus Poola peamise homopropaganda hääletoruna tuntud ajalehe vastu oma protestikampaania, mis viis pahempoolselt väljaandelt kõvasti lugejaid ja raha, seletab omakorda Vooglaid.

Vaadake lisa videost!