Rahvusringhäälingu vestlussaade "Suud puhtaks" viis kooseluseaduse vaidluse Eesti Evangeelse Luteri Kiriku koduaeda ja tegi sellest luteri kiriku sisemise konflikti, kus ühel pool rindejoont paiknevad konservatiivid ehk traditsionaalse kristliku moraaliõpetuse kaitsjad, ja teisel pool liberaalid, kes on valmis 2000-aastase õpetusliku traditsiooni moodsate ideoloogiate survel päevapoliitiliseks peenrahaks vahetama. Olukorda kommenteerivad Objektiivi saates "Fookuses" Markus Järvi ja Varro Vooglaid. 

Varro Vooglaidi sõnul viitab saate "Suud puhtaks" väljamängimine suhtekorralduslikule käekirjale: "Kui me vaatame saate sissejuhatust, mis mängiti ette "Aktuaalse kaamera" raames ja kus asetati teineteise vastu eri pooli esindama Arne Hiob ja Annika Laats, siis tekib küsimus, miks kaks EELK pastorit kohe alguses teineteise vastu välja mängida. Minule tundub, et siit nähtub suhtekorralduslik käekiri, kus ongi mõeldud lüüa kristlaskonda lõhet läbi selle, et mängida üks dissident kiriku üldise positsiooni vastu, leida selle kaudu lõhestatust ja hakata seda seejärel üles kütma."

Vooglaidi hinnangul näitab seda ka hilisem reaktsioon saatele, kus kogu kodumaine meediamaastik on heroiseerinud dissidendist Laatsi ja kütnud, nii palju kui võimalik, üles tüli kiriku sees.

Õpetaja Annika Laats väljendas saates seisukohta, et ta tunneb Jumalat halastajana, kes tahab, et inimesed oleksid harmoonias ja et neil puuduksid kõikvõimalikud lõhed. "Kui ma mõtlesin sellele, milliseid inimesi on Jeesus kõrvale tõrjunud – sest minu jaoks on Jumal saanud inimeseks Jeesuseks –, siis ta on tauninud ainult neid, kes peavad ennast teistest paremaks, normaalseks ja õigeks. Ja neile, kes on teistsugused ja ühiskonna poolt kehvaks peetud, on ta sirutanud käe," rääkis Laats saates "Suud puhtaks".

Laats pöördus ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadiku Jaak Madisoni poole sõnadega: "Ma vaatan juba tund aega teile silma ja püüan mõista – miks te seda teete? See on halastamatu. See on läbinisti halastamatu," ütles Laats saates.

Markus Järvi hinnangul võib Annika Laatsi tiraadist mõista seda, et kristlastest kodanike peamine ülesanne oleks vaid alistuda ühekülgsele ideoloogilisele survele, mis üritab ümber määratleda kõige elementaarsemaid ühiskondlikke moraaliseaduse mõisteid, nagu abielu.

"Jumalale meelepärane suhtumine peaks olema Laatsi hinnangul see, et mis iganes kantslist tuleb, olgu presidendilt või poliitikutelt, peame me kristlastena vaikselt määgima nurgas ja võtma omaks asjad, mis käivad vastu elementaarsele inimtunnetusele – mitte ainult kristlikule, vaid üldinimlikule tunnetusele," tõdeb Järvi.

"Annika Laatsiga võib olla nõus, et loomulikult on Kristus sirutanud patustele käe, ent samas aktualiseerub küsimus halastuse olemusest. Kristuse halastus tahab inimest ümber kujundada, patust vabastada ja tõsta teda oma ideaali poole," räägib Markus Järvi ja jätkab, et halastuse eesmärgiks on tõsta inimene oma enda olukorra tõsiduse ja tõe tajumise kaudu paranduse teele, mitte lasta inimesel püsida illusioonis oma tegeliku olukorra osas.

Saates tuleb juttu veel EELK peapiiskopi Urmas Viilma avaldusest ja ühiskondlike "arvamusliidrite" survest ja sekkumisest kiriku siseasjadesse.

Vaata lisa saatest!