Mitmete ekspertidest vilepuhujate paljastuste kohaselt on OPCW teadlikult ja tahtlikult oma raportites moonutanud 2018. aasta aprillis Süürias, Douma linnas väidetavalt toimunud keemiarünnaku kohta kogutud andmeid, jättes raportitest välja olulisi fakte, mis lükkavad ümber Süüria vastu esitatud süüdistused, toonitavad seekordses saates "Fookuses" Markus Järvi ja Varro Vooglaid.

Seekordses saates "Fookuses" kajastavad Varro Vooglaid ja Markus Järvi mitmete Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni ehk OPCW töötajate meediasse jõudnud väljaütlemisi, mille kohaselt on organisatsioon teadlikult ja tahtlikult oma Süüria raportites moonutatud fakte.

OPCW raportitest jäeti vilepuhujate hinnangul välja kesksed väidetava keemiarünnaku kohta kogutud andmeid ning moonutati fakte, mis lükkavad ümber Süüria vastu esitatud süüdistused.

OPCW uurijate hinnangul on sügavalt kaheldav, et 7. aprillil 2018 Doumas toimunud väidetava keemiarünnaku korraldas Assadi valitsus või isegi see, et keemiarünnak üleüldse aset leidis.

Kohe peale väidetavat keemiarünnakut 11. aprilli saates Fookuses tõdes Markus Järvi:

"Me näeme juba mitmendat korda, kuidas Süüria presidendil Bashar al-Assadil näib keemiarelvade strateegilise käikulaskmisega ilmnevat huvitav muster: niipea, kui konventsionaalsete vahenditega on saavutatud sõjaline edu ja silmapiiril terendab valitsusvägede võit, korgitakse lahti keemiarelv ja puistatakse seda oma maa kodanike, eelistatavalt naiste ja laste peale. Seda tehakse eelkõige olukorras, kus lääneriigid ja USA on mõni nädal enne keemiarünnakut hoiatanud, et kui Süüria peaks keemiarelva kasutama, siis järgnevad sellele sõjalised sanktsioonid."

"Selline narratiiv solvab iga normaalse inimese intellekti," nendib Järvi.

2018. aasta 18. aprilli "Fookuses" saates räägib Varro Vooglaid, et faktide puudumine Süüria kaasuse puhul keskne probleem. "Tuleb eristada fakti ja väidet ja küsida, kas on need süüdistused tõendatud, et Süüria valitsus kasutas 7. aprillil Douma linnas keemiarelva. Kas see on fakt või on see väide? Kui see on väide – mida ta antud juhul on –, siis tuleb küsida kust need väited pärinevad. Siingi on selge, et kõik need väited pärinevad džihhadistlikelt rühmitustelt," tõdeb Vooglaid ja küsib, et kas need on tõepoolest allikad, mida me peaksime pidama usaldusväärseks kuni selle punktini välja, et nendele tuginedes võiksime alustada suuri militaarseid operatsioone.

Objektiiv oli Eesti meediamaastikul ainus kanal, mis kohe peale Douma väidetavaid keemiarünnakuid osutas peavooluväljaannete poolt kõlama pandud narratiivi ebaloogilisusele ning tõi välja lihtsa tõsiasja, et Ameerika Ühendriikide sõjalist karistusoperatsiooni õigustava keemiarünnaku kohta pole peaaegu ühtegi selget fakti.

Kuulake lisa saatest.

https://objektiiv.ee/opcw-inspektorid-douma-aruannet-voltsiti-et-oleks-voimalik-assadi-runnata/

Fookuses: tõendid Süüria keemiarünnakutest puuduvad tänaseni

Fookuses: meile pakutav narratiiv Süüria keemiarünnakute kohta kubiseb vasturääkivustest