George Soros. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide mõjukas vabariiklane Newt Gingrich süüdistas eelmise nädala kolmapäeval Fox Newsile antud intervjuus heategija George Sorost riigi justiitssüsteemi äraostmises ja kallutamises. 

Fox News katkestas Gingrichi jutu poolelt sõnalt kui ta Sorose nime suhu võttis ja endine vabariiklaste kongressi spiiker avaldas portaalis The American Mind arvamusloo “Sorose [nurjatuste] varjamine” (The Soros Cover Up).

Viidatud heategija puhul on tegemist levinud praktikaga. Samal viisil “ostab” Soros omale kohtunikke Euroopa Liidu kõrgemates kohtutes ja mõjutab lisaks riikide seadusandlust ning poliitikat läbi agressiivse ja äärmusprogressistliku MTÜ-tööstuse.

Alljärgnev on Newt Gingrichi arvamusloo tõlge.

Ma olen viimastel päevadel jälginud, kuidas rullub lahti tõeliselt põnev fenomen.

Paistab, et meedias on algatatud kampaania, millega soovitakse vaikima sundida kõik, kes võtavad sõna George Sorose ja eriti selle vastu, kuidas ta rahastab radikaliseerunud prokuröride – kes soovivad muuta [Ameerika Ühendriikide] kriminaalõiguse süsteemi teatud kuritegusid lihtsalt eirates –  valimiskampaaniaid. [USA-s on prokurörid poliitiline, valitav amet.]

Selline asi juhtus sellel nädalal minuga kui mind intervjueeriti Fox Newsi Outnumbered saate tarbeks. Kui ma võtsin üles teema, kuidas Soros tahab üle riigi ametisse seada kurjategijate sõbralikud ja politseivastased prokurörid, siis kas telesaate osalist katkestasid mind ning kinnitasid jõuliselt, et Sorosel pole millegi sellisega midagi tegemist.

Saatejuht Harris Faulkner paistis olevat sellisest vahelesegamisest šokeeritud ja andis endast parima, et saade edasi saaks minna. Järgmisel päeval ta selgitas tekkinud kummalist olukorda ja mõistis tsensuuri hukka.

Kohe peale saadet läksid Twitter ja ülejäänud sotsiaalmeedia hulluks. Inimesed väitsid, et minu kriitika Sorose poliitilise sekkumise suhtes on automaatselt vale, antisemiitlik või mõlemat.

Sellised süüdistused on naeruväärsed. Sorose selliste prokuröride valimiste toetamise kava on väga hästi dokumenteeritud ja sellel pole midagi tegemist tema vaimse või rahvusliku päritoluga. Los Angeles Times, New York Times, Politico, USA Today, Washington Post, Wall Street Journal, Associated Press, CBS, South Florida Sun-Sentinel, isegi Fox News ja paljud teised väljaanded on teinud sellest põhjalikke ülevaateid.

Selle kohta, millist mõju Sorose tegevus [justiitssüsteemile] avaldab, on palju konkreetseid näiteid.

Dallase ringkonna prokurör John Crezuot, kelle valimiskampaania peamine lubadus oli, et ta ei vii kohtu ette suurt hulka kuritegusid – sealhulgas varguseid – tunnistas, et tema kampaania suur rahastaja on Soros või Sorosega seotud grupeeringud. Crezuot on olnud kuritegevuse ja politseinike suhtes nii ükskõikne, et Texase kuberner Greg Abbott oli sunnitud saatma Dallasesse korda hoidma Texase osariigi patrullid (Texas State Patrol).

Soros annetas 2016. aastal the Safety and Justice PACile (Turvalisus ja Õiglus Tegevuskomitee) 333 000 dollarit, et see annaks selle raha Illinoisi osariigi Cooki maakonna piirkonnaprokuröri kandidaadile Kim Foxxile, kes hetkel on Chicago – linna, kus valitseb kohutav vägivald ja kaos – peaprokurör, kus mõrvade arv on aastaga kasvanud viiskümmend protsenti.

Soros ja tema organisatsioonid kulutasid 2018. aastal 1,7 miljonit dollarit Philadelphia piirkonnaprokuröri Larry Krasneri kampaaniale. Enne, kui Krasner prokuröriks valiti, sai ta kuulsaks sellega, et oli Philadelphia politseijaoskonna kohtusse kaevanud 75 korral. Peale seda kui ta sai peaprokuröriks, on vallandatud kümneid kogenud prokuröre või on need ise ametist lahkunud. Kriminaaluurimiste arv on märkimisväärselt vähenenud ja kuritegevus on kasvanud. Philadelphia on mõrvade arvult Ameerika suurlinnade seas teisel kohal.

Endine Hugo Chavezi nõunik ja tänane San Francisco piirkonnaprokurör Chesa Boudin on samuti saanud Soroselt ja tema organisatsioonidelt palju raha. Boudini sõnul on vangla “vägivallategu” ja ta keeldub uurimast suurt hulka kuritegusid, alates avalikust roojamisest kuni avaliku seksikauplemiseni, mida ta peab ilmselt “elukvaliteedi kuritegudeks” (quality of life crimes). Muuhulgas on Boudin Bill Ayersi ja Bernhardine Dohrni, kes on terroristliku grupeeringu Weather Underground kuulsad juhid, kasulaps. Mõlemad kasuvanemad mõisteti röövimise, millest sai mõrv, eest vangi. 

Üks Sorose poliitilistest tegevuskomiteedest kulutas 402 000 dollarit San Diego piirkonnaprokuröri kampaaniale, kuid mis tema kandidaadil Geneviéve Jones-Wrightil ei õnnestunud.

2016. aastal kulutas Sorose super-tegevuskomitee (Super PAC) 107 000 dollarit Bernalillo maakonna piirkonnaprokuröri valimistele, mille tema kandidaat Raul Torrez ka kaks ühele ülekaaluga võitis. Vabariiklaste kandidaat kukkus toona konkurentsist välja, kuna Torrezi vastu kandideerimine oleks osutunud liiga kalliks.

Täna kandideerib Sorose toetatud George Gascon Los Angelese’i piirkonnaprokuröri Jackie Lacey vastu, keda Mustad elud on tähtsad liikumise toetajad süstemaatiliselt ahistavad.

Mind ei üllata, et Twitteri jõuk selliseid fakte pea üksmeelselt eitab. Minu arust on aga väga ohtlik, kui selline sotsiaalmeedias leviv grupimõtlemine hakkab jõuliselt mõjutama professionaalset ajakirjandust.

Minu arust on sellise massilise eitamise põhjuseks, et demokraadid ja vasakpoolsed näevad, milline kohutav, inimeludes mõõdetav, hind on nende arututel, kurjategijate–meelsel ja politseivastastel õiglusepoliitikatel ning nad on hakanud aru saama, et Ameerika inimesed mõistavad, kes täpsemalt selliste probleemide eest vastutavad.

Selle asemel, et raskete muredega tegeleda või tunnistada, et neil polnud õigus, sõimavad äärmusvasakpoolsed aktivistid kõiki vastalisi “rassistideks” ja teevad kõik selleks, et ajakirjandus sama teeks.

Ameerikale tähendab see kannatusi kui meie professionaalne meedia allub sotsiaalmeediale.

Tõlkis Karol Kallas