Gerhard Schröder koos naise Kim So-yeoniga 08.02.2020. Foto: Scanpix

Endine Saksamaa sotsiaaldemokraadist liidukantsler ja tänane Rosnefti nõukogu esimees Gerhard Schröder leiab, et Poola ja Ungari on järjest autoritaarsemad riigid ning tänast Venemaad ei saa võrrelda Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liiduga.

"Vaadake palun Poolat ja Ungarit. Kas need maad on jätkuvalt demokraatiad, või on need üha rohkem ja rohkem autoritaarsed riigid? Kus on [nende] välispoliitilised väärtused," küsis Schröder ajakirjale Der Spiegel antud intervjuus. Samuti leidis sotsiaaldemokraat ja endine Saksamaa tipppoliitik, et tänast Venemaad ei saa võrrelda NSVL-iga ja riiki ei tohiks sanktsioonidega karistada, vahendab uudisteportaal Poland In.

Sotsiaaldemokraadi arvamusega pole rahul Ameerika Ühendriikide Poola suursaadik Georgette Mosbacher, kes säutsus Twitteris: "Ma pole sellise väitega nõus. Poolas toimuvad vabad ja õiglased valimised, riigis on olemas sõltumatu meedia, inimestel on õigus tagakiusamist kartmata meelt avaldada ja riigis on olemas õitsval järjel keskklass. Mis osa sellest pole demokraatlik?"

Saksamaa sotsiaaldemokraadist tipppoliitik võttis sõna ka NATO teemal leides, et sõjaline ühendus on oma eesmärgi NSVL-i kokkukukkumisega täitnud ja "see tuleks laiali saata või vähemalt fundamentaalselt reformida".

"Kuid seda ei juhtunud. Võeti vastu uusi liikmeid, millega ühenduse piir liikus Venemaale lähemale," jätkas Schröder. 

Samuti arvab sotsiaaldemokraadist ühe maailma suurima energiaettevõtte Rosnefti nõukogu esimees, et kuigi Venemaa rikkus 2014. aastal Krimmi annekteerides rahvusvahelisi kokkuleppeid, ei peaks Venemaad siiski sanktsioonidega karistama. 

Schröder võrdles Krimmi annekteerimist Ameerika Ühendriikide sissetungiga Iraaki ja väitis, et ta ei oska arvata, kas Venemaa president Vladimir Putin on Ukrainas toimuva pärast milleski süüdi.

Spiegel avaldas intervjuu endise sotsiaaldemokraadist Saksamaa kantsleriga, kuna tal ilmub 25. jaanuaril koos ajaloolase Gregor Schoellgeniga kirjutatud raamat "Viimane võimalus: miks me vajame kohe uut maailmakorda" (Letzte Chance: Warum wir jetzt eine neue Weltordnung brauchen

Schröder oli Saksamaa liidukantsler aastatel 1998 kuni 2005. Peale ametiaja lõppu asus ta tööle ta Venemaa energiaettevõttes Gazprom ja hakkas juhtima Nord Stream gaasitoru ehitust. Täna on endine kantsler muude ametite seas Rosnefti ja Nord Stream AG nõukogude esimees ning N M Rothschild & Sons rahvusvahelise investeerimispanga Euroopa nõuandva kogu liige.

Toimetas Karol Kallas