Carri Ginter. Foto: kuvatõmmis ERRist

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) heitis abipolitseinike ridadest välja EKRE poliitiku Jaak Madisoni, põhjendades seda sobimatu käitumisega. Seesugune reaktsioon on aga õigusalasest vaatepunktist ülepaisutatud, hindas vandeadvokaat ja Tartu Ülikooli Euroopa õiguse kaasprofessor Carri Ginter ERRile antud kommentaaris.

See, kui keegi oma seisukohtade väljendamise tõttu vallandatakse, on ülepaisutatud reaktsioon, sõnas Ginter, kelle sõnul pole Eestis mingisugust veendumuste ja õigete-valede maailmavaadete testi selleks, et minna politseile appi. Ginter ütles, et maailmavaateliselt ta kõikide Madisoni seisukohtadega nõustuda ei saa, kuid tema meelest polnud piisav PPA põhjendus, et moraalselt selline üleskutse ametile ei sobi.

Pikemalt saab Ginteri seisukohtadest lugeda ERRist.

ERR uuris Ginteri seisukohta kommentaariks Objektiivis avaldatud Jaak Madisoni intervjuule, kus viimane oma vallandamise üksikasju kirjeldas. Vallandamine oli omakorda põhjustatud varem, 14. jaanuaril Madisoni poolt Objektiivis kirjeldatud teoreetilise iseloomuga seisukohtadest selle kohta, kuidas võiksid Eesti kodanikud käituda juhul, kui valitsus hakkaks läbi suruma põhiseadusega vastuolus olevaid seaduseid. Muuhulgas leidis Madison toona, et kui valitsus peaks tulevikus püüdma relvade omamist massiliselt keelustada, ei tohiks kodanikud relvi käest anda, leppides vajadusel väärteotrahviga.

Madisoni sõnul kutsus politsei ta seejärel 27. jaanuaril elektroonilisele vestlusele ja heitis ette, et mees kutsub eirama hüpoteetilises olukorras seadust ning avalikkus võib leida, et ta kannab abipolitseinikuna edasi politseiameti ametlikku seisukohta. "Lisaks leidis PPA, et kuna ma kuulun erakonda ja mul on poliitilisi eelistusi, ei tohi ma võimul oleva valitsuse eesmärkidele vastu töötada. PPA järeldab kaebaja seisukohtade sõnastusest, et kaebaja võib hüpoteetiliste tulevikusündmuste realiseerimisel juhinduda oma erapoolikutest tõekspidamistest," kirjeldas Madison.

Eurosaadik on antud küsimuses pöördunud ka kohtusse, kus teda esindab vandeadvokaat Paul Keres.

Toimetas Jaanus Vogelberg