Peter Navarro Foto: Scanpix

Valge Maja kaubandus ja tootmispoliitika juht Peter Navarro kinnitas kolmapäeval, et Donald Trumpi administratsioon valmistab ette presidendi korraldust, millega tuuakse oluliste ravimite ja meditsiinivarustuse tootmine Hiinast tagasi Ameerika Ühendriikidesse.

"Osta Ameerikamaist" presidendi korraldus (executive order) valmib peale Trumpi teisipäevast kohtumist senaatoritega, vahendab Daily Caller.

Viidatud kohtumisel soovitas vabariiklasest Florida osariigi senaator Marco Rubio presidendil toetada senati algatusi, millega soovitakse riigile oluliste kaupade, eriti ravimite ja meditsiiniseadmete tarneahelaid mitmekesistada.

Rubio sõnul oli president Trump sellega nõus ja määras probleemiga tegelema Navarro.

Presidendi määrusega keelatakse näiteks föderaalasutustel osta Hiinast meditsiinitarbeid, sealhulgas näomaske, kummikindaid ja ventilaatoreid.

Koroonaviiruse puhangu ajal on ühendriiklastele saanud selgeks kole tõsiasi, et Hiinas toodetakse suurem osa nende meditsiinitehnikast ja 90 protsenti antibiootikumidest.

Kuna Hiina on koroonaviiruse palangu epitsenter, siis keelas riik meditsiiniliste näomaskide ekspordi, mis on mõjutanud nii Ameerika Ühendriike kui teisi maailma maid.

Navarro sõnul on "Hiina vallutanud kõik [meditsiinitarvete] tarneahelate lõigud kasutades neidsamu ebaõiglaseid kaubanduspraktikaid, millega see on saavutanud ülemvõimu ka muudes sektorites: odav orjatehaste tööjõud, olematud keskkonnareeglid ja massiivsed valitsuse toetused. Nagu president Trump on öelnud, peame me need töökohad koju tagasi tooma, et me saaksime kaitsta oma rahva tervist ja oma riigi majanduslikku ning rahvuslikku julgeolekut."

Navarro lisas, et presidendi korraldus hõlmab rohkem kui neljasadat "olulist ravimit, mis tagavad kõige olulisemate rahvatervise vajaduste rahuldamise." Muude toodete seas, mida korraldus puudutab, on "meditsiinilised vastumeetmed", mis kaitsevad keemiliste ja bioloogiliste ohtude, radiatsiooni, tuumaõnnetuste ning nakkushaiguste, nagu näiteks koroonaviirus, eest.

Oluliste ravimite ja meditsiiniseadmete ja -vahendite tootmise Ühendriikidesse tagasitoomiseks rakendatakse kolmeastmeline strateegia: osta ameerikamaist, regulatsioonid tehakse voolujoonelisemaks ja panustatakse uute tehnoloogiate väljaarendamisse.

Navarro sõnul on selliste meetmete eesmärgiks, et sõltuvus välismaisest tootmisest ei osutuks hädaolukorras vajalike vahendite hankimisel takistuseks.

Tema sõnul saab korraldus valmis lähinädalate jooksul ja "see ei puuduta ainult meditsiinivaldkonda, vaid tugevdab ka meie rahvuslikku julgeoekut."

Objektiiv kirjutas veebruari lõpus, et maailma ravimitööstus sõltub 80 protsendi ulatuses Hiina toorainest ja koroonaviiruse tõttu suletud Hiina tehased võivad lähikuudel kaasa tuua tõsise ravimikriisi.

2017. aastal oli ainuüksi Hiina ravimite lähteainete (API) tootmise maht 71 miljardit dollarit, USA ravimiturg on maailma suurim ja selle kasvõi osaline ärakukkumine on Hiina majandusele valus löök. Suure tõenäosusega teevad koroonaviirusest Ameerika Ühendriikide eeskujul omad järeldused ka teised maailma riigid ja ravimitööstused.

Toimetas Karol Kallas