Foto: Eric Gaillard, Reuters/Scanpix

Ligi viissada tuhat Google'i abil ühe kuu jooksul üle maailma tehtavat otsingut annavad tulemuseks äärmusislamistliku sisuga materjali. Google'i esindaja sõnul suhtutakse sellesse äärmise tõsidusega ning internetigigant teeb kõik, et illegaalne sisu oma platvormidelt ja otsingutest kõrvaldada.

Firmade Digitalis ja Centre for Religion and Geopolitics läbi viidud uuring näitas, et spetsiifiliste otsingusõnade abil leitud ekstremistlikust materjalist on 44 protsenti ühemõtteliselt vägivaldse sisuga, 36 protsenti seda ei olnud ja 20 protsendi puhul oli tegemist poliitilise islamistliku sisuga.

Kõige populaarsemate otsingusõnade hulka kuuluvad mõisted nagu ristisõdija, märter, kafir (uskmatu), khilafa (üleüldine islamiriik) ja apostaat (usutaganeja).

Kõnealune uuring on üks esimesi, mis keskendub sotsiaalmeedia asemel otsingumootori rollile inimeste juhtimisel džihadistliku sisuga materjali juurde. Uuringus väidetakse, et ka paljud nn peavoolu islami veebilehed sisaldavad ekstremistlikku ja džihadistlikku materjali.

"Me suhtume sellesse teemasse väga tõsiselt ja tegeleme sellega, et eemaldada illegaalne sisu kõikidelt meie platvormidelt, sealhulgas otsingust. Me tahame sel alal olla teenäitajad," rääkis Google'i pressiesindaja.

The Guardian märgib, et uuringut hakatakse kritiseerima nende poolt, kes näevad siin tsensuuri õigustamist, piirjoonte hägustamist poliitilise islamismi ja vägivaldse ekstremismi vahel ning seda, et ekstremistlik sisu ei ole alati täpselt määratletav.

Loe lähemalt siit.