Google'i juht Sundar Pichai. Foto: Scanpix

Google on oma nn mitmekesisuse ja kaasavuse (diversity & inclusion) programme varasemaga võrreldes märgatavalt kokku tõmmanud, et oma mainet konservatiivide seas parandada ja kohtuasju vältida, väidab rida praegusi ja endiseid töötajaid. Ettevõte ise eitab süüdistusi.

Kaheksa Google'i endist ja praegust töötajat avaldasid NBCle, et alates 2018. aastast on mitu sellist töötajate "harimiseks" mõeldud programmi kas üldse kinni pandud või nende mahtu vähendatud. Hulk "koolitajaid" on ettevõttest lahkunud, teised aga suunatud ümber seksuaalse ahistamisega võitlemisele või personaliosakonda.

Kinni pandi näiteks programm Sojourn, mis keskendus töötajate põhjalikule koolitamisele "rassilise õigluse" vallas. Näiteks õpetati selle raames, mis nähtus on "alateadlik rassism" (implicit bias), ning anti juhtnööre, kuidas rassi ja ebavõrdsuse teemadel õigesti rääkida. NBC allikate väitel oli tegemist ettevõtte siseselt populaarse programmiga.

Samuti on allikate sõnul kinni pandud veel kaks programmi, millest üks õpetas juhtidele, kuidas oma tiimides rassikuuluvusega seotud probleeme lahendada, ning teine andis juhtnööre, kuidas olla erinevatele "allasurutud" gruppidele hea liitlane.

Kardavad kohtusse andmist 

"Üks peamisi põhjusi Sojourni lõpetamiseks oli see, et Google ei taha jätta muljet, et on konservatiivide vastane. Nad ei taha, et parempoolsed valged töötajad neid diskrimineerimise eest kohtusse annaks," rääkis üks anonüümsust palunud allikas.

Google'is mitmekesisuse eest vastutav Melonie Parker väitis väljaandele, et programme pole mitte koomale tõmmatud, vaid lihtsalt muudetud, et neid saaks rakendada globaalselt. Ettevõtte sõnul pandi Sojourn kinni, kuna see keskendus kitsalt rassismile USAs ja õppetunde ei saanud seetõttu rakendada teistes riikides. Samas on enamik Google'i töötajatest just USAs.

NBC sõnul on tehnoloogiafirmade töötajatest enamus valged või Aasia mehed. Püüdlused muuta kollektiive mitmekesisemaks on liikunud äärmiselt aeglases tempos. Näiteks mullu oli Google'is mustanahalisi tööl vaid 3,3 ja latiinosid 5,7 protsenti. Ka Facebookis "identifitseerus" mustanahalisena mullu vaid 3,8 protsenti töötajatest.

Google oli seejuures üks esimesi tehnoloogiafirmasid, kes oma töötajaid eelpoolmainitud vasakpoolsete ideede osas koolitama asus. Juba 2014. aastal andis firma välja info selle kohta, kui mitu protsenti naisi ning erinevate rasside esindajaid kollektiivis on.

Damore'i skandaal pani jää liikuma

2017. aastal puhkes aga skandaal, kui Google'i programmeerija James Damore saatis laiali kurikuulsa memo, kus ettevõtet selliste programmide eest kritiseeris. Damore argumenteeris muuhulgas, et naiste ja meeste vahel eksisteerib bioloogilisi erinevusi. Mõni aeg hiljem vallandati ta "kahjulike sooliste stereotüüpide" propageerimise eest.

2018. aasta jaanuaris kaebas Damore Google'i diskrimineerimise eest kohtusse. Ta väitis, et ettevõte on valgete meeste ja konservatiivsete vaadetega töötajate suhtes negatiivselt meelestatud. Kaks kuud hiljem andis oma kohtuasja sisse endine Google'i tütarfirma Youtube'i värbaja, kes väitis, et tal kästi tööle võtta ainult "mitmekesiseid" inimesi. Damore loobus eelmisel nädalal enda hagist.

Damore'i memo avalikustamise järel hakkasid USA parempoolsed väljaanded, sealhulgas Breitbart Google'ile teravat tähelepanu pöörama. Endiste töötajate sõnul otsustas Google surve tõttu vasakpoolseid algatusi vähendada. Ettevõtte siseselt püüti allikate sõnul loobuda ka sõnade "mitmekesisus" ja "kaasavus" kasutamisest, kuigi Google ise seda eitab.

Ellen Pao, kes varem juhtis Redditit ning nüüd tegeleb täiskohaga sarnaste algatuste propageerimisega, märkis NBCle, et tegu on halva pretsedendiga. Tema sõnul on oht, et ka teised ettevõtted järgivad Google'i eeskuju.

Toimetas Jaanus Vogelberg