Gruusia parlamendihoone saal. Foto: Scanpix

Gruusia parlamendi esimees ja võimupartei Gruusia Unistus liige Šalva Papuašvili esitles eelmise nädala alguses seadusandluse paketti, mille eesmärgiks on piirata riigis LGBT- propaganda levikut.

Eelnõuga soovitakse kehtestada täiendavaid piiranguid homoabielude seadustamise vastu ning keelata soovahetused. Samuti soovitakse eemaldada kõik avalikud viited LGBTQ+ kogukonnale või identiteedile ning keelata sellekohase info jagamine koolides.

"Välja pakutud meetmete järgi ei registreeritaks samasoolisi abielusid ja lapsi tohiks adopteerida ainult heteroseksuaalid. Soo muutmine keelataks ja samuti igasugune meditsiiniline manipulatsioon soovahetuse eesmärgil," vahendab Papuašvili sõnu Politico.

Lisaks soovitakse eemaldada ka kõik avalikud viited LGBTQ+ kogukonnale või identiteedile ning keelata koolides informatsiooni jagamine, mis edendab vastassoo kuuluvust, samasoolisi suhteid või verepilastust.

Eelnõude kohaselt peaksid ringhäälingud, turundajad ja kinod tulevikus tsenseerima igasuguse samasoolisi suhteid kujutava sisu enne selle edastamist, sõltumata sihtrühma vanusest.

Selle eelnõu esitamine on endaga toonud kaasa liberaalide tänavaproteste ning Euroopa Liit on hoiatanud, et selliste seaduste vastuvõtmine torpedeeriks Gruusia võimalusi liiduga liitumiseks.

Valitsev partei Gruusia Unistus on aga süüdistanud lääne organisatsioone LGBTQ+ propaganda levitamises, riigipöörde korraldamises ja riigi Venemaaga konflikti tõmbamises.

Hiljuti võeti Gruusias vastu ka niinimetatud välisagentide ehk välismõju seadus, mille kohaselt peavad kodanikuühiskonna rühmitused, kes saavad rohkem kui 20 protsenti oma sissetulekust välismaalt, registreerima end võõrvõimu huve teenivate organisatsioonidena, vahendab ERR.

Valitsuse kohaselt on eelnõu vajalik, et välja juurida nende sõnul kahjulik välismõju riigi poliitikale ning takistada määratlemata välismaistel osalistel teha katseid selle õõnestamiseks.

Toimetas Martin Vaher