Mart Helme pidamas kõnet meeleavaldusel ÜRO rändeleppega liitumise vastu. Tallinn, 26.11.2018. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme saatis Isamaa esimehele Helir-Valdor Seederile kirja, kus kutsub üles Isamaad kui valitsuserakonda peatama ÜRO rändeleppega liitumine. Avaldame kirja täismahus.

Hea kolleeg!

Küllap oled kursis, et just äsja lahkus Belgia valitsusest rahvuslik-konservatiivne erakond Uus-Flaami Allianss ehk N-VA, leides, et ei saa olla osaline valitsuses, mis liitub ÜRO rändepakti ehk Marrakechi leppega. Viimase nädala jooksul on meie lõunanaabrid ja saatusekaaslased Läti ning Leedu otsustanud samuti loobuda selle leppega liitumisest. On tähelepanuväärne, et Leedu valitsus tegi seda olukorras, kus parlamendis toimus sarnaselt Eestile leppe teemaline arutelu ning saadikud avaldasid – sarnaselt Eestile – toetust leppega liitumisele.

Isamaa on selgelt väljendanud vastuseisu ÜRO rändepaktiga liitumisele ning selle üle on meil kui rändepakti veendunud vastastel siiralt hea meel! Argumendid Marrakechi vastu on Eestis suuresti samad mis Belgias, USA-s, Austrias, Lätis või Leedus.

Paraku pole meil kui opositsioonierakonnal võimalik seda protsessi peatada. Küll aga on olemas tegelik jõuõlg valitsusekonnana Sinu juhitaval Isamaal. See nõuab Isamaalt ja tema liidritelt aga sõnadele lisaks tegusid. Isamaal on võimalik sarnaselt Uus-Flaami Allianssile lahkuda valitsusest ja näidata, et ta ei võta mitte lihtsalt poose, vaid järgib oma põhimõtteid ka siis, kui see toob kaasa ministrikohtadest loobumise.

Hea Helir! Kutsun sind üles nõudma valitsuses hädapiduri tõmbamist ÜRO rändeleppega liitumise protsessile ning kui see ei õnnestu, tooma oma erakond valitsusest välja ning peatama riigieelarve vastu võtmise. Näidake selgroogu!

Selle nädala kolmapäeval on Riigikogu suures saalis lõpphääletusel järgmise aasta riigieelarve. Ilma Isamaa toetuseta seda vastu ei võeta. Isamaal on veel võimalus nõuda oma koalitsioonikaaslastelt enda seisukohtade arvestamist ning siduda toetus riigieelarvele valitsuse selgesõnalise otsusega mitte toetada ÜRO rändeleppega liitumist.

Riigieelarve vastuvõtmine on rutiinne, iga-aastane tegevus. Eesti suveräänsuse loovutamine ja massiimmigratsioonile uste avamine on aga meie kõigi tulevikku pöördumatult ja pikaajaliselt mõjutavad otsused. Isamaa on õigustanud oma osalemist vasakpoolses ja venemeelses valitsuses sellega, et hoiab nii ära Eestile kahjulikke otsuseid. Nüüd on käes hetk, kus tuleb näidata reaalsuses, et hoiate ära fataalselt hukatusliku otsuse. Kui te seda teha ei suuda, siis kaob ära ka põhjus jätkata praeguses valitsuses.

Kas Isamaa esindajad osalevad järgmised mõned kuud valitsuses või mitte, läheb korda umbes viiele inimesele [viiele protsendile inimestest – toim.] Eestis, küll aga läheb absoluutsele enamikule eesti inimestest korda see, et Eesti säiliks eestikeelse ja –meelsena.

Hea Helir!

Kutsun sind üles nõudma valitsuses hädapiduri tõmbamist ÜRO rändeleppega liitumise protsessile ning kui see ei õnnestu, tooma oma erakond valitsusest välja ning peatama riigieelarve vastu võtmise. Näidake selgroogu!

Lugupidamisega,

Mart Helme
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees

Toimetas Varro Vooglaid

Priit Sibul: täna oleks uhke olla lätlane