Li Wenliang enne oma surma. Foto: Scanpix

New York Timesi ja uuriva ajakirjanduse vabaühenduse ProPublica koostöös üllitati värskelt avalikuks saanud andmete põhjal ülevaade, millest selgub, et Peking on oma "näo päästmise" huvides ja pahatahtlikult pandeemia algusest peale varjanud süstemaatiliselt maailma eest Covid-19 nakkusesse puutuvaid üksikasju. 

Käesoleva aasta 7. veebruaril heitis hinge Li Wenliang, arst, kes esimesena hoiatas maailma uue ja ohtliku koroonaviiruse eest. Ta töötas Hiina Hubei provintsi Wuhani linna keskhaiglas ja ta nägi pealt, kuidas plahvatuslikult hakkas levima uus versioon raskekujulisest ägedast respiratoorsest sündroomist (severe acute respiratory syndrome; SARS), haigusetüübist, mis hakkas Hiinast levima ka 2002. aastal.   

34-aastase arsti enneaegne surm pälvis ohtralt tähelepanu ja teema vallutas peatselt sotsiaalmeediavõrgustikud, sealhulgas Hiina Weibo ja WeChati. Peking, selle asemel, et midagi viiruse vastu ette võtta – või Maailma Terviseorganisatsiooni hoiatada –, otsustas hoopis arsti surma ja Covid-19 puudutavat informatsiooni varjama hakata.

"Hiina valitsusasutused keelasid meediaplatvormidel edastamast oma lugejatele Li surma kohta tõuketeatiseid (push notifications). Nad käskisid sotsiaalmeediaplatvormidel eemaldada arsti nimi populaarsete teemade loendist. Hiina võimud aktiveerisid tuhandeid valeuudiste levitajaid ja kommentaatoreid – nn "trolle" –, kes hakkasid sotsiaalmeediakanaleid eksitava informatsiooniga üle ujutama," raporteerib Timesi ja ProPublica uurivate ajakirjanike meeskond. 

Hiina Kübervalla Administratsiooni (Cyberspace Administration of China) Hangzhou piirkonna kontor andis Covid-19 teema tsenseerimise eesmärgil välja 3200 juhist ja 1800 märgukirja – mis kõik said avalikuks hiljutise Hiina Kommunistliku Partei servereid edukalt rünnanud häkkerite grupi CCP Unmasked (Hiina Kommunistliku Partei paljastamine) tegevuse tulemusena.

Uurivate ajakirjanike meeskond hoiatab: "Ajal kui digitaalne meedia süvendab Lääne demokraatiate vastuolusid, tegeleb Hiina Kommunistliku Partei (HKP) narratiivi huvides ilmavõrgu konsensuse manipuleerimisega." 

Jaanuaris, ajal kui uut koroonaviiruse tüve ei oldud veel lõplikult tuvastatudki ja nakatumiste hulk kasvas Hiinas plahvatuslikult, hakkas HKP partei näo päästmise huvides agressiivselt maailma eksitama, minnes isegi nii kaugele, et haigust näidati tegelikkusest ohutumana. Selle tulemusena kaotas maailm võimaluse ennast algava pandeemia suhtes vajalikul määral ja õigel ajal ette valmistada. 

Mitmed meediaorganisatsioonid, nii paremalt kui vasemalt äärest, kutsuvad maailma riike üles Hiinat sellise miljonite inimeste elusid ja riikide majandustele kohutavat kahju põhjustanud nurjatuse eest vastutusele võtma.

New York Timesi ja ProPublica ülevaadet Hiina Kommunistliku Partei Covid-19 varjamise nurjatustest saab lugeda siin.

Toimetas Karol Kallas