WHO valetas selle kohta, kuidas see sai uuest COVID-19 pandeemiast teada. Maailma terviseorganisatsioon sai Wuhani koroonaviiruse puhangust teada mitte Hiina ametlikest kanalitest, vaid Ameerika Ühendriikide nakkushaiguste uudiste portaali ProMED kajastusest.
Juuni lõpus WHO poolt korrastatud COVID-19 sündmuste ajajoonest selgub, et Hiina ei teatanud WHO-le oma riigis puhkenud epideemiast ja WHO sai sellest teada USA-s avaldatud uudiste vahendusel. 30. detsembril 2019. aastal ilmus Ameerika Ühendriikides asuva rahvusvahelise nakkushaiguste ühingu (International Society for Infectious Diseases) teabeportaalis ProMED tõlge hiinakeelsest ajakirjandusest, milles teatati, et Hiinas, Wuhani linnas levib tundmatu kopsupõletik.
Viidatud uudise peale saatis WHO järgmisel päeval oma ametnikud Hiinasse asja lähemalt uurima.
Varasemalt on WHO poolt ametlikult väidetud, et "Hiina Hubei provintsi Wuhani Linna tervisekomisjon teatas, et linnas on avastatud hulk kopsupõletikujuhtumeid. See on esimene kord kui uuest koroonaviirusest teatati." Midagi sellist ei juhtunud.
30. juunil korrigeeritud dokumentidest selgub, et 31. detsembril 2019 sai WHO ProMEDi uudisest teada, et Wuhanis on suur hulk inimesi nakatunud tundmatusse kopsupõletikku.
ProMED kirjutab: "Esimene Wuhanis ilmnenud tundmatu kopsupõletikuga patsient nakatus ilmselt Wuhani Lõuna-Hiina mereandide turul."
WHO poolt värskelt avalikustatud info lükkab ümber suure hulga varasemaid Hiina ametnike ja nende liitlaste väiteid.
4. juunil ilmus näiteks Hiina ametlikus ingliskeelses päevalehes China Daily artikkel, milles kirjutati, et pole ühtegi "juriidilist põhjust" väita, nagu Hiina oleks viiruse levikut varjanud.
"Me oleme järginud rahvusvahelisi reegleid ja täitnud oma rahvusvahelisi kohustusi," kirjutab viidatud loos Pekingis asuva Hiina poliitikateaduse ja seadusandluse ülikooli juuraprofessor Huang Jin. "Näiteks hindasime me omal algatusel pandeemia olukorda ja teavitasime õigeaegselt Maailma Terviseorganisatsiooni ja teisi riike ning regioone. Samuti me lasime olukorda kontrollida WHO inspektoritel."
29. mail teatas Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, et Ameerika Ühendriigid peatavad koostöö Maailma Terviseorganisatsiooniga ja lõpetavad selle rahastamise. Trump tõi koostöö peatamise põhjuseks, et kuna Hiina varjas koroonaviiruse puhangut, sai sellest pandeemia, mis on Ameerika Ühendriikides lõpetanud üle saja tuhande ja üle maailma miljonite inimeste elud.
WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus on ametisse saanud tänu Hiinale ja ta on vaatamata eelpoolkirjeldatud valedele kiitnud sihikindlalt Hiina "juhirolli" pandeemia tõkestamisel.
Trumpi, kes soovis WHO Hiina korruptsiooni ja COVID-19 pandeemia alguse lähemat uurimist ning kelle soove eirati, terviseorganisatsiooni rahastamise peatamise otsuse on koos Hiinaga mõistnud hukka ka Euroopa Liit.
USA oli ligi poole miljardi dollariga aastas Maailma Terviseorganisatsiooni suurim rahastaja.
Toimetas Karol Kallas