ApexBrasil'i president Jorge Viana osalemas majandusseminaril Hiinas Foto: Scanpixa

Brasiilia ja Hiina on otsustanud omavahelises kaubavahetuses loobuda dollarist, finantseerides tulevikus maailma suurima tööstusriigi ning Lõuna-Ameerika suurima majanduse kaubavahetust riiklikes valuutades, teatas Brasiilia valitsus 30. märtsil. 

Kokkulepe võimaldab tulevikus maailma suuruselt teiseks majanduseks oleval Hiinal ning Ladina Ameerika suurimal majandusvõimul Brasiilial arveldada dollarit vahemeediumina kasutamata, vahendab portaal CGTN

"Me usume, et antud samm võimaldab minimeerida kaubavahetuse transaktsioonikulusid ning innustada riikide vahelise kaubavahetuse jätkuvat laiendamist," ütles Brasiilia kaubanduse ja investeeringute edendamise agentuur (ApexBrasil) ametlikus teadaandes. 

Hiina on Brasiilia kõige suuremaks kaubanduspartneriks. Riikide omavaheline kaubanduskäive ületas eelmisel aastal 150 miljardit dollarit. 

Jaanuarist ettevalmistamisel olnud murrangulise tähtsusega lepe avalikustati pärast Pekingis aset leidnud kõrgetasemelist bilateraalset kohtumist Hiina ja Brasiilia majandusametnike vahel. 

Tehinguid kahe riigi vahel hakkavad ametnike väitel tulevikus korraldama Hiina Tööstus- ja Kommertspank ning Kommunikatsioonipank. 

Hiina on juba sõlminud analoogsed lepingud Pakistani, Venemaa ning mitmete teiste riikidega. 

Toimetas Adrian Bachmann