Foto: unsplash.com

Hiina väljastas käesoleva aasta aprillis diplomaatilised noodid, milles kritiseeritakse teravalt Ameerika Ühendriike sõjaliste pingete üleskruvimist Lõuna-Hiina mere regioonis seoses USA ja Filipiinide vahel sõlmitud lepinguga, mis annab Pentagonile ligipääsu saareriigi sõjaväebaasidele. 

"Lähtudes tervenisti omakasupüüdlikest motiividest on USA otsustanud rakendada nullsummamängu mentaliteeti ning eskaleerida militaarpingeid ja ohustada regionaalset rahu (Lõuna-Hiina mere) regioonis," lausus Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Mao Ning Channel News Asia vahendusel.

"Regiooni riigid peaksid mõtlema tõsiselt järele, mis on nende endi riiklikes huvides ning millised sammud edendavad regionaalset rahu ning stabiilsust" jätkas Mao. 

Filipiinide valitsus andis aprilli alguses teada, et Ameerika Ühendriikide relvajõud võtavad enda kasutusse veel neli täiendavat militaarbaasi, mis asuvad kõik Lõuna-Hiina ning Taiwani vahetus läheduses. USA ja Filipiinide valitsused võtsid käesoleva aasta veebruaris vastu otsuse, mis annab Ühendriikidele vabad käed kasutada Filipiine platsdarmina oma relvajõudude eelpositsioneerimiseks Hiina vahetusse lähedusse.

2014. aastal allkirjastatud "Laiendatud Kaitsekoostöö Leping" (Enhanced Defense Cooperation Agreement) andis Ühendriikide sõjaväele ligipääsu kokku viiele sõjaväebaasile Filipiinide territooriumil. Äsja vastu võetud otsus laiendab Pentagoni sõjalist jalajälge veel 4 baasi võrra kokku 9 baasini. 

Toimetas Adrian Bachmann