Foto: Bigstockphoto

Peking on Hiina ja Saudi-Araabia kiirelt kasvavate bilateraalsete suhete taustal kaalumas otsust teha Hiina suurima telekommunikatsioonifirma Huawei kogu Lähis-Ida regiooni peakorter Saudi-Araabiasse. 

Bloombergi uudistekanal vahendab anonüümsetele allikatele tuginedes, et Peking ja Riyad on juba läbirääkimistes eesmärgiga tõsta Saudi-Araabia staatust Huawei globaalse impeeriumi Lähis-Ida regionaalseks tsentrumiks. Saudid on teinud omalt poolt juba pikemat aega suuri jõupingutusi, et meelitada maailmast kapitali muudesse sektoritesse peale riigi dominantse naftatööstuse. 

Huawei esindajad keeldusid Bloombergini jõudnud informatsiooni kommenteerimast. Hetkel on Huawei regionaalseteks peakorteriteks Dubai ja Bahrein – riigid, mis omavad Lääneriikidega tänase seisuga lähedasemaid suhteid kui Läänest distantseeruv Saudi-Araabia. 

Riyad on andnud teada, et alates aastast 2024 hakkavad kõik Saudi-Araabia riigiettevõtted piirama koostööd nende välisettevõtetega, mis ei ole teinud Saudi-Araabiast oma Lähis-Ida regionaalset keskust. Saudide kasvavad suhted Huaweiga leiavad aset ajal, mil Ameerika Ühendriigid on kasutamas üha karmimaid jõuvõtteid, et sundida riike eemalduma koostööst Hiina tehnoloogiagigandiga. Washingtoni põhjused selleks on mõistetavad, kuna globaalset kommunikatsioonitehnoloogia võrgustikku kontrolliv USA ei soovi oma informatsiooni ja tehnoloogilise luure dominantsi Pekingiga jagada ega ammugi loovutada. 

Vaatamata Washingtoni survele on Saudi-Araabia ja Hiina koostöö tõusuteel. Pärast möödunud aastal aset leidnud Hiina riigipea Xi Jinpingi visiiti Saudi-Araabiasse on riikide vahel juba sõlmitud 50 miljardi dollari väärtuses uusi kaubandus- ja tööstuslepinguid. 

Toimetas Adrian Bachmann