Toidukorv. Foto: Bigstockphoto

Rahandusministeeriumi teatel on tarbijahindade tõus aasta alguses kiirenenud, mille põhjuseks on aga suuresti madal võrdlusbaas – eelmisel aastal langes majandusaktiivsus pandeemia tõttu tunduvalt ja on alles nüüd taastumas. Märkimisväärselt on Eestis tõusnud energiahinnad ning mõnevõrra on kallinenud ka toit, riideid saab aga poest mullusega võrreldes odavamalt kätte.

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 0,4 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes hinnatõus märtsi 1,1 protsendilt 1,9 protsendini aprillis. Euroalal tervikuna kiirenes hindade tõus madalast võrdlusbaasist ja kõrgematest energiahindadest tulenevalt 1,6 protsendini.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Kristjan Pungase sõnul on kütust, soojust ja elektrit kajastav energiahindade tõus Eestis kiirenenud 8 protsendini, euroalal aga koguni üle 10 protsendi. Kuna majandusaktiivsuse taastumine on kiire ja sellest tulenevalt ka nõudlus tugev, ei jõua tootmise pool sammu pidada ning ka toidutoorme hinnad on viimase seitsme aasta kõrgeimad.

Toorainete hinnad on välisturgudel tegemas uusi tippe, mida põhjusena näeb Pungas mullu kevadel alanud pandeemiat, kui maailmamajanduse seiskumise tõttu pakuti naftat poolmuidu ning nõudluse ära kukkumine ja jõulised piirangud survestasid ka hindu laiemalt.

Kuigi kuuga tõusid toidu jaehinnad Eestis 1,5 protsenti, on selle taga Pungase hinnangul pigemmärtsi allahindluste lõppemine ning aiasaaduste hooajaline kallinemine. Kõrgemad tooraine hinnad on aga hakanud järk-järgult avalduma toidu ekspordihindades, mida ilmselt suvekuudel tunnetavad ka jaetarbijad.

Teenuste hinnatõus kiirenes Eestis madalast võrdlusbaasist tulenevalt 2 protsendini. Aasta tagasi reageerisid Eesti teenuste hinnad kriisile jõulisemalt kui euroalal, mistõttu on hindade taastumine alates kevadest ületamas euroala vastavat näitajat. Tööstuskaupadest on kaubanduskeskuste sulgemine halvemini mõjunud riiete müügile, mis on 5 protsenti odavamad kui aasta tagasi.

Arvestades, et hinnalanguse põhi jäi eelmise aasta maikuusse, kiireneb tänavu mais hinnatõus rahandusministeeriumi ennustuse kohaselt ajutiselt 3 protsendini. Osalt võimendab seda ka aastatagune kütuseaktsiisi langetus, mille mõju taandub nüüd välja. Aasta kokkuvõttes prognoosib ministeeriumi tarbijahindade 2-protsendilist tõusu.

Toimetas Jaanus Vogelberg