Irene Montero feministide propagandaüritusel Madriidis, 4.03.2023 Foto: Scanpix

Käesoleva aasta 16. veebruaril kiideti Hispaanias  lõplikult heaks kõikehõlmav tähestikurahva õiguste ja libasooliste inimeste võrdsuse seadus, mis karistab "pööramisteraapiat" kuni 150 000 euroga isegi juhul kui pööratav on sellega nõus.

Cortes Generalesis kinnitatud seadus, mis kannab nime "päris ja tõhus libasooliste isikute võrdsuse, omasooiharate naiste ja meeste, mõlema soo himurate ning vahesooliste isikute õiguste garanteerimise seadus" sätestab, kuidas tähestikurahvaga peab käituma avalik võim, millised on nii avaliku kui erasektori kohustused tähestikurahva ees ja sätestab karistused igat liiki halvustava suhtumise eest, selgitatakse Hispaania parlamendi kodulehel. 

Seaduse eestvedajaks on äärmusvasakpoolsesse parteisse Podemos kuuluv võrdsuse minister Irene Montero. Ministri sõnul oli seadus vaja vastu võtta kiirkorras, sest "tähestikurahva elud, eriti libasooliste isikute elud, ei suuda enam kannatada". 

Uue seadusega saavad isikud iseseisvalt oma "sugu muuta" alates 16. eluaastast, vanemate nõusolekul alates 14. ja kohtu loal alates 12. eluaastast. Uue seaduse puhul on oluliseks möönduseks tõik, et kui sugu oli Hispaanias võimalik muuta varemgi, aga selleks läks vaja arstliku komisjoni otsust ja inimene pidi eelnevalt olema söönud suguhormoone – saanud "sooravi" – vähemalt kaks aastat (sarnased reeglid kehtivad soomuutmiseks Eestis), siis uue seadusega sellised "takistused" kõrvaldati. Montero sõnul sätestab seadus soolise enesemääramise õiguse ja eemaldab soo tunnustamiselt haigusele osutava koorma: "Riik tunnistab libasooliste inimeste õigust olla need, kes nad on, seda ilma tunnistajateta, ilma sunnita läbida 2-aastane hormoonravi, ilma nende tervislikku seisundit määrava arstliku komisjoni otsuseta, nagu nad oleksid haiged."  

Kui isik on vähemalt 16-aastat vana, siis ei tohi ametlikuks "soovahetuseks" kuluda üle nelja kuu.

Seadusega keelatakse ära igasugused "pööramisteraapiad" ehk lahendused, millega omasooiharuse ja soo muutmise mõtteid üritatakse inimeste peadest välja ajada. Pööramisteraapiad on väga tõsine rikkumine, mille eest on määratud karistused alates 10 001 eurost kuni 150 000 euroni. Pööramisteraapia on halduskuritegu isegi juhul kui inimene seda ise soovib. 

"Tähestikurahva elud ei vaja ravi. Ravi vajab hoopis tähestikurahva vaenamine ja seda saab ravida kõikehõlmava seksuaal-, võrdsuse- ja mitmekesisuse haridusega," selgitas Montero. Vaenuravi eesmärgil tehakse ümber koolide õppekavad. Kui 12-aastane laps on enda arvates libasooline, siis tuleb teda koolis kutsuda tema enda valitud nimega.

Omasooiharate meeste ja naiste paarid saavad edaspidi adopteerida lapsi ilma, et neid oleks vaja abielluda, nagu seda varem nõuti. Samuti antakse libasoolistele inimestele, kes on võimelised kandma lapsi, õigus pääseda ligi järglaste saamise tehnoloogiatele. 

Töötajaskonna puhul hakatakse tähelepanu pöörama tähestikurahva hellalt kohtlemisele. Erilise hoole alla võetakse libasoolised isikud ja üle kõige nais-soosandid (ennast naiseks pidavad mehed), kellel on kõige keerulisem leida omale töökohta.

Lisaks pööramisteraapiatele on raske rikkumine ka haridusmaterjalide ja õpikute tähestikurahvast valesti käsitlev sisu. Tähestikurahva ahistamist karistatakse väiksemate rikkumiste puhul, mida on näiteks halvustavad sotsiaalmeedia postitused, 200 kuni 2000 euroga ja tõsisemate rikkumiste puhul, näiteks kui tähestikurahvuslast ei võeta tavalise inimese asemel tööle, kuni 10 000 euroga. 

Samasooliste abielu seadustati Hispaanias 2005. aastal.

Toimetas Karol Kallas