Foto: Bigstockphoto.com

Andaluusia, Hispaania suuruselt teine regioon, on olnud sotsialistide kants viimased 36 aastat. Möödunudnädalaste kohalike valimistega on punane ülemvõim rebenenud ja 109 kohalises parlamendis võtab 12 kohta sisse konservatiivide hääli korjanud erakond Vox.

Andaluusias Francisco Serrano poolt juhitud erakonna hääled tulid peamiselt kohaliku Konservatiivse Rahvaerakonna valijate arvelt, kelle sõnul pole viimane suutnud aastatega mitte midagi ära teha.

Parteid on nimetatud katoliiklike ideaalide taastajaks. Näiteks seisab Vox veendunult vastu abortidele ja soovahetusoperatsioonidele. Pooldab islamiimmigratsiooni piiramist ja on teinud ettepaneku keelata mošeede ehitamine. Lisaks on kritiseeritud feminismi radikaalseid ilminguid.

See on pannud vasakpoolse meedia otsima analoogiaid Voxi ja kindral Francisco Franco režiimiga, mis lõppes alles 1975. aastal viimase surmaga. Tegelikud seosed on Voxil Steve Bannoniga, samuti tõstis Andaluusia valimiste järel Twitteris toosti Marine Le Pen.

Hispaania peamised probleemid on kõrge töötus, vaesuv keskklass ja virelevad pensionärid. Samal ajal on riigi vasakpoolne valitsus lubanud maale tuhandeid Aafrika migrante.

Vox on teinud ka ettepaneku põhiseaduslikuks muudatuseks, et regionaalvalitsuste asemel riigivõim tsentraliseerida. Mõistagi on see on kindavise eeskätt Katalaani ja Baski iseseisvuspüüdlustele.

Toimetanud: Lennart Käämer