Foto: Hippopx

Hollandi ülemkohus otsustas teisipäeval, et arstid võivad eutaneerida raskekujulise dementsusega inimese, kui too on varasemalt selleks kirjalikult soovi avaldanud.

Ülemkohtu otsus seadustas eutanaasiapraktika, kus tapetud inimene, kes selleks on varem kirjalikult soovi avaldanud, kuid ei saa oma olukorra tõttu oma soovi enne oma surma kinnitada ja mida on erandjuhtudel Hollandis ka varem rakendatud, vahendab Breitbart.

Eutanaasiaaktivistide grupeering NVVE tervitas ülemkohtu otsust leides, et see annab dementsete patsientide eutaneerimiseks eutanaasiaarstidele suurema kindluse.

Ülemkohtu ette jõudnud kohtuasja keskmes oli arst, kes 2016. aastal eutaneeris 74-aastase naise. Prokuröride sõnul oli naine peale oma kirjalikult avaldatud eutanaasiasoovi andnud märku, et ta soovib sellest taganeda.

“Kohus otsustas, et arst jälgis kõiki reegleid ja teda ei saa seetõttu vastutusele võtta,” selgitas otsust ülemkohtunik Willem van Schendel. “Ülemkohtu hinnangul ei ole kohtunikud oma otsuses teinud ühtegi viga,” jätkas ta.

Arenenud dementsusega inimeste seas on eutanaasia äärmiselt harv nähtus ja alates abistatud enesetapu legaliseerimisest 2002. aastal on seda soovitud teha vähem kui kahekümnel juhul.

Hollandi seaduste kohaselt on eutanaasia seaduslik, kui inimene teeb selleks teadliku ja vabatahtliku valiku ning tema kannatused on lootusetult “talumatud”. Patsiendid võivad koostada kirjaliku nõusoleku ehk juhised enda tapmiseks kunagi tulevikus ja selles määratleda, mis tingimustel nad soovivad, et see juhtuks.

Sellisel juhul peab eutanaator saama enne inimese tapmist vähemalt veel ühe sõltumatu arsti kinnituse, et selline tegu on õigustatud.

Van Schendeli sõnu peavad arenenud dementsuse puhul arstid pöörama eriliselt tähelepanu tingimusele, et haigete kannatused on dementsuse tõttu “lootusetult ja talumatult” väljakannatamatud.

Tema sõnul peab sellisel puhul kaasama otsuse langetamisse mitte ühe, vaid kaks sõltumatut arsti, kes peavad nõustuma, et viiakse ellu haige tahet.

Objektiiv on varem kirjutanud, et nii nagu kahe samasoolise inimese “õnne” seadustamine on alati toonud kaasa laste soomuutmise, viib legaliseeritud abistatud enesetapp alati selle reeglite õgvendamiseni ja inimesi hakatakse tapma suhtedraamade ning kergemate psüühiliste häirete tõttu.

Toimetas Karol Kallas