S

Kui Alberta Inimõiguste Komisjonis praegusel ajal Calgary Katoliku Koolide Ühenduse vastu peetav menetlus lõppeb süüdimõistva otsusega, siis loetakse edaspidi Kanada katoliiklike koolide nõue, et õpetajad peavad Katoliku Kiriku moraaliõpetusest kinni pidama, õiguslikult lubamatuks diskrimineerimiseks.

Vaidluse keskmes on küsimus sellest, kas katoliiklikud koolid võivad õpetajatega sõlmitud töölepingutesse kirjutada sellised tingimused, mille kohaselt peavad õpetajad austama katoliiklikke väärtusi ehk praktiseerima "eluviisi, mis on harmoonias Katoliku Kiriku moraaliõpetuse ja selle aluspõhimõtetega". Ajalehe The Calgary Herald teatel on üheks katoliku koolide ühenduse vastu kaebuse esitanud isikuks endine naissoost koolijuht Barb Hamilton; teine kaebuse esitanud õpetaja on soovinud jääda anonüümseks.

Hamilton toonitas oma kaebuses inimõiguste komisjonile, et teda on diskrimineeritud "abielulise staatuse, usuliste veendumuste ja seksuaalse orientatsiooni" alusel, vahendab The Catholic News Agency. "Nende perspektiivi kohaselt panin ma ise oma ameti maha, aga tegelikult ei antud mulle muud võimalust," selgitab ta.

"Õpetajate puhul on vastuvõetavad suhted, mis on kooskõlas Katoliku Kiriku õpetusega ning mis on saanud preestri kinnituse," ütles katoliku koolide ühenduse esindaja Richard Svoboda ajalehele The Catholic Herald. "Selliste suhete hulka ei kuulu samasooliste partnerlused ja muud kristliku abielu välised kooselu vormid."

Mõned Hamiltoni sõnakamad toetajad, näiteks MacEwani Ülikooli professor Kristopher Wells, on väljendanud hämmeldust, et küsimus on üldse arutelu all olukorras, kus "samasooliste abielu on kogu meie riigis seaduslik". Niisugustest positsioonidest kajastub juba ammu konservatiivide poolt ennustatud hoiak, et samasooliste suhete õiguslik tunnustamine abieluna viib olukorrani, kus sellist abielu tähenduse ümbermääratlemist sunnitakse aktsepteerima ka need, kes sellega ei nõustu.

Wellsi sõnul ei jõusta katoliku koolid oma poliitikat nö heteroseksuaalsete töötajate suhtes, kes rikuvad kiriku õpetust seonduvalt kontratseptiivide kasutamise ja abieluvälise kooselu lubamatusega. Ent Svoboda sõnul käsitletakse kõiki juhtumeid eraldi ning automaatselt ei vallandata isegi õpetajaid, kes on avalikult homoseksuaalse orientatsiooniga. Töölepingu tingimusi rikkuvatele töötajatele pakutakse võimalused lepituse leidmiseks, näiteks preestriga kohtumise kaudu.

Kõnealuse vaidlusega samaaegselt võitlevad Alberta provintsi kristlikud koolid nimetuse Bill 24 all tuntud seaduseelnõuga, mille kohaselt peaks iseseisvad religioossed koolid lubama õpilaste nõudmisel nö LGBT-klubide asutamist ega tohiks vanemaid informeerida õpilaste kuulumisest sellistesse klubidesse. Organisatsioon The Justice Centre for Constitutional Freedoms esindab parasjagu 26 kristlikku, judaistlikku ja islamistlikku kooli, kes on eelnõud konstitutsioonilistele argumentidele tuginedes vaidlustanud.

Toimetas Varro Vooglaid