Samasooline paar kinos. Pilt: Mary Valery, Bigstockphoto.com

Rakvere kinomaja koristaja, kes võttis sotsiaalmeedias sõna homoteemalise filmifestivali vastu, sunniti töölt lahkuma, kuna tema mõtteavaldused olevat töötajate seas suurt pahameelt tekitanud. Samal ajal propageerib linnaametnik seda üritust kuude kaupa kõigis kanalites. Selline on seis sõnavabadusega Eesti Vabariigis aastal 2017.

Tänavu jaanuaris ja veebruaris vahendasid meediaväljaanded, teiste seas ka portaal Objektiiv, teateid Rakvere volikogust, kus tehti katse panna oktoobris toimuv LGTBQ+ filmifestival linna (s.t maksumaksja) rahastatavate kultuuriürituste nimekirja.

15. veebruaril hääletas linnavolikogu ettepaneku maha. Volikogu istungi ajal toimus linnavalitsuse hoone ees Konservatiivse Rahvaerakonna korraldatud pikett, kus nõuti, et homopropagandat ei tehtaks rahva raha eest.

Kinomaja koristaja kasutas sõnavabadust ja jäi tööst ilma

Pärast seda on aga leidnud vastukaja Rakvere kinomaja koristaja Innele Õispuu töölt lahkuma sundimine LGTB-propaganda vastustamise tõttu. Õispuu probleemid töökohal algasid pärast Rakveres LGTBQ+ filmifestivali kohta kriitiliste kommentaaride esitamist sotsiaalmeedias.

Innele Õispuu esitas seetõttu kaebuse töövaidluskomisjoni.

Oma vastuses Innele Õispuu kaebusele tema töö kvaliteedi kritiseerimise asemel käsitles sihtasutuse Rakvere Teatrimaja juht ja sotsiaaldemokraadist linnavolikogu liige Velvo Väli oma vastuses põhjalikult Innele Õispuu kriitilisi kommentaare Facebookis ning teatas, et paljud inimesed olid nende suhtes kriitilised.

Velvo Väli kirjutas muuhulgas järgmist: "Jaanuaris festivalist kuuldes võttis Innele Õispuu oma  avalikul FB (FaceBook) kontol sõna festivali toimumise vastu. […] Vestluse käigus tuletas juhataja töötajale meelde, et SA Rakvere Teatrimaja on avalik asutus, mis ei vali oma kliente ega töötajaid ei rahvuse, rassi, nahavärvi, soo, seksuaalsuse, usu ega keele tõttu. […] Antud postitused tekitasid suurt pahameelt töötajate hulgas."

Innele Õispuu on lubanud seista oma õiguse eest sõnavabadust kasutada. Õispuu ütles, et "kui tema sunniti töölt lahkuma mõne lühikese arvamusavalduse pärast sotsiaalmeedias, siis linnaametnik Teet Suur võib festivali propageerida kuude kaupa kõikides kanalites."

"Kas see pole siis ebaõiglane, et ema, kes peab oma last üleval pidama, lendab tänavale, aga LGTB aktivistid saavad propaganda jätkamiseks hoopis kuhjaga raha juurde?" küsis Õispuu.

Innele Õispuu oli enne Rakvere kinomaja koristajaks saamist otsinud tööd 1,5 aastat ning sattus töölt lahkuma sundimise tõttu keerulisse olukorda. Seetõttu algatati tema majanduslikuks ja moraalseks toetuseks sotsiaalmeedias korjandus.

Töövaidluskomisjoni istung töölepingu tühisuse tuvastamise ja hüvitise nõudes toimus 20. aprillil, otsus tehakse 26. aprillil.

Homopropaganda kogub Rakveres tuure

Vahepeal aga võtab Rakveres homopropaganda tuure üles. Rakvere Galerii kuulutab:

"Kunstirahvas, ahoi!

Kuigi vikerkaarevärvides LGBTI festival tuleb alles oktoobris, algab väärtfilmide näitamine juba nüüd – esmaspäeval, 24. aprillil Art Hotelli hoovimajas.

"Armastuslaulud" on olnud Cannes'i filmifestivali ja PÖFFi ametlikus programmis, seekord siis Rakveres!

Teet ja Keio kui festivali korraldajad tervitavad Rakvere kevadet ja linnavolikogu ning alustavad uue ettevõtmisega. Soovime galerii poolt neid toetada ning kutsume kunstnikke oma osavõtuga seda välja näitama. Maailm peab hakkama ka Rakveres muutuma sallivamaks."