Kaader täna Pärnus homofilmifestivalil Festheart linastuvast lesbifilmist lesbifilmist "Metsikud ööd Emily seltsis". Foto: Festheart'i reklaamfoto

Täna õhtul antakse avapauk baltikumi ainsale iga-aastasele LGBTI+ filmifestivalile Festheart, mis on tänavu laienenud riigi heldel rahalisel toel ka Pärnusse. Rakveres alguse saanud kolmanda järjestikuse homofilmifestivali avamiseks on valitud lesbifilm "Metsikud ööd Emily seltsis", mis linastub kell 20:00 Pärnu kultuuriklubis Tempel.

Festivali peakorraldaja Keio Soomelti sõnul tuli idee Pärnusse tulla linnast endast: "kui kohalikud kuulsid, et festival laieneb Tartusse, kõlas imestunud küsimus: "Aga Pärnu"? Siit asi alguse idee, mis teostub juba saabuval neljapäeval."

Pärnus toimuvat seanssi toetavad otseselt Eesti Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupp ja Pärnumaa Omavalitsuste Liit ning kaudselt ka Pärnu linnavalitsus.

Festhearti korraldav MTÜ Sevenbow taotles Pärnu eelseansi korraldamiseks Pärnumaa Omavalitsuste Liidult 500 eurot, kuid kultuurikomisjoni otsusega eraldati neile 250 euro suurune toetus.

Eesti Kultuurikapitalilt saadi Pärnumaa ekspertgrupi otsusega 290 eurot juurde. Kogu Kultuurkapitali poolne toetus tänavusele Festheartile küündib aga samas 2990 euroni ning läbi aastate on saadud sealt toetust kokku koguni 7490 eurot.

Pärnu linnavalitsus küll otseselt homofilmifestivali ei toeta, küll aga on Pärnu linnavolikogu eraldanud tänavu Pärnu linna kultuuri ekspertkomisjoni otsuse alusel ettevõttele OÜ Horizontal Entertainment 8000 euro suuruse toetuse Festhearti võõrustava "kultuuriklubi Tempel kultuuriprogrammi korralduskulude katteks".

Pärnu linnavolikogu liige Helle Kullerkupp (EKRE) juhtis sellega seoses tähelepanu tõsiasjale, et kui tänavu mai lõpus küsiti Pärnu linna esimesest lisaeelarvest 1440 eurot, et Pärnu Eliisabeti koguduse pühapäevakooli lapsed saaksid sõita sügisesel koolivaheajal Varssavisse kohtuma kohaliku Rooma-Katoliku kiriku pühapäevakooli lastega, et sealse koguduse noortele ja nende vanematele Pärnut tutvustada, luua rahvusvahelisi kontakte noorte kristlaste hulgas ja tutvustada Euroopa ajaloo- ja kultuuriväärtusi, siis selleks linn raha ei leidnud. Seda vaatamata sellele, et kohtumist toetav ja vahendav Rooma-Katoliku kiriku Pärnu kogudus katab enamuse laste sealse majutuse, toitlustuse ja ekskursiooniga seotud kuludest.

Homokultuuri aitab levitada ka nüüdseks tegevuse lõpetanud Hasartmängumaksu Nõukogu, mis otsustas tänavust Festhearti omalt poolt toetada 2500 euroga. Mullu saadi sealt LGBTI+ filmifestivali korraldamiseks aga 3500 eurot ja tunamullu 3000 eurot ehk siis läbi aastate kokku 9000 eurot.

Haridus- ja Teadusministeeriumi alla kuuluva sihtasutuse Archimedes noorteagentuuri Euroopa Solidaarsuskorpuse programmist õnnestus MTÜl Sevenbow tänavu projekti Festheart Animatsioon jaoks saada aga omakorda 1500 maksueurot.

Tänavusele homofilmifestivalile on kodulehe andmetel õla alla pannud ka Lääne-Viru Omavalitsuste Liit. Kuigi tänavust toetussummat pole liidu kodulehel ära toodud, toetati mullust Festhearti 300 euroga.

Ühtlasi sundis Tartu halduskohus tänavu MTÜ Sevenbow kaebuse alusel Rakvere linna toetama Festhearti 1500 euroga, kuigi Rakvere linnavolikogu oli eraldanud homofilmifestivali toetuseks vaid 300 eurot, nagu ka aasta varem. Lisaks tuleb Rakvere linnal kanda menetluskulud 435 euro suuruses.

Teiste toetajatena on Festhearti kodulehel ära toodud veel näiteks Eesti Inimõiguste Keskus, homoklubi Club 69, Eesti LGBT Ühing, Netiserver OÜ ja Euraasia Meeste Tervise Koalitsioon (Eurasian Coalition on Male Health – ECOM).

Pärast Pärnu avafilmi jätkub festivali programm jätkub juba seansiga Tartu Elektriteatris 28. septembril ning põhifestival toimub Rakvere Teatrikinos 4.-6. oktoobril.

Tartu halduskohus sundis Rakvere linnavolikogu toetama LGBT festivali 1500 euroga

Anti Poolamets: Rakvere linnavolikogu pole homolobi kummitempel

Seksuaalvähemuste esindajad pommitavad Rakvere volikogu agressiivsete ähvardustega