Tartu kohtumaja. Foto: Scanpix

Tartu ringkonnakohus tühistas esmaspäeval madalama astme kohtu otsuse ning rahuldas lesbipaari lapsendamisavalduse, mille Tartu maakohus oli novembris tagasi lükanud, vahendab ERR.

Paar taotles "peresisest" lapsendamist. Kaks naist olid sõlminud kooselulepingu ja kasvatanud last perekonnana tema sünnist alates, teatas Eesti Inimõiguste Keskus.

Lapsendamist oli toetanud muu hulgas sotsiaalkindlustusameti koostatud uuring, mis oli perekonna ja lapsendada sooviva partneri suhtes positiivne ja milles tõdeti, et lesbipaari leibkonnas on olemas kõik vajalik lapse eluks ja arenguks.

Ringkonnakohus nõustus kaebusega ning tühistas Tartu maakohtu otsuse ja rahuldas lapsendamise avalduse. Kohus nentis, et maakohtu otsus oli olulises osas põhjendamata ja sisaldas suuremas osas õigusnormide analüüsita refereerimist, kuigi samas on kohtul kohustus oma otsust põhjendada.

Ringkonnakohtu hinnangul ei oma lapsendamise kontekstis tähtsust lapsendaja nimetamine emaks või isaks ning see, kuidas pereliikmed üksteist peresiseselt kutsuvad, on perekonna- ja eraelu puutumatuse põhimõtte järgi iga pereliikme enda otsustada. Kohtu arvates peab iga lapsendamine toimuma lapse parimast huvist lähtuvalt, ehk tuleb vaadata konkreetset lapsendajat ja perekonda, nende isikuomadusi ja võimekust ning tahet olla lapsevanem.

„Tartu ringkonnakohtu otsus osutab, et peresisesest lapsendamisest ei või keelduda põhjendamatult või eelarvamuste tõttu. Kooselulepingu sõlminud isikutel on samasugune õigus ühistele lastele nagu teistel vanematel. Õigusriik ei tohi tekitada oma inimestele sellist valu, nagu maakohtu otsus antud juhul tegi," ütles Eesti Inimõiguste Keskuse esindaja Kelly Grossthal.

Lesbipaari kohtusse pöördumist toetas pea täielikult avalikust rahastusest elatuv ja sotsiaalministeeriumi kaudu hiiglaslikku toetust nautiv Eesti Inimõiguste Keskus, mida tuntakse ühe peamise "homoõiguste" edendajana Eestis.

Eesti Inimõiguste Keskuse strateegilise hagemise programmi abil kohtusse pöördunud lesbipaari esindas advokaadibüroo Sirel & Partnerid vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepper.