Berlusconi (tagaistmel) eelmisel kesknädalal parteikoosolekule saabumas. Foto: Scanpix

Omal ajal korduvalt Itaalia peaministri ametit pidanud Silvio Berlusconi on esinenud ettepanekuga, et tema osalusel valimisteks moodustatud paremkoalitsioon Liiga ja Itaalia Vendadega võiks moodustada valitsuse, võttes partneriks Viie Tähe Liikumise.

Viimati juhtis 81-aastane Berlusconi Itaalia valitsust aastal 2011, mil ta Euroopa Liidu poolt korraldatud võimupöörde käigus ametipostilt kõrvaldati, kuna miljardär keeldus koostööst bloki juhtfiguuridega eurokriisis.

Mäletatavasti kogus Itaalia üldvalimistel üksinda kandideerides kõige enam hääli just Viie Tähe Liikumine, kellele järgnes paremkoalitsioon, milles omakorda osutus populaarseimaks Liiga.

Enamusvalitsuse moodustamiseks ei saanud aga piisavalt hääli ei Viis Tähte ega parempoolsed.

Nüüd näeb Berlusconi, et tähed ja paremleer võiksid leppida kokku "agendas, kuidas pista rinda [selliste probleemidega nagu] majandus, tööhõive, julgeolek ja immigratsioon."

Kuigi Viie Tähe Liikumisel ja Matteo Salvini juhitud Liigal on paljudes küsimustes erimeelsusi, on mõlemad – ning isegi Berlusconi – "avaldanud toetust [Donald] Trumpile," nentis väljastpoolt establishment'i USA presidendiks tõusnud kinnisvaraärimehe endine nõunik Steve Bannon.

Ühisosana on nii Viie Tähe Liikumine kui Liiga skeptilised nii Euroopa Liidu kui selle ühisraha suhtes ning mõlemad on vastu massiimmigratsioonile.

Bannoni arvates oleks selline koalitsioonivalitsus "fantastiline. See annaks Brüsselile hoobi südamesse ja ärataks neis õudust."

Olukorda Itaalias ja selle võimalikku mõju Euroopa projektile paluti eile kommenteerida Brüsselis järjekordsele tippkohtumisele laekunud Euroopa Komisjoni presidendil Jean-Claude Junckeril.

Too teatas, et "otsustajad leiavad lahenduse" ja "see pole veel kriis."

Salvini loodab, et Juncker jääb pukki "võimalikult lühikeseks ajaks"