Iirimaa taoiseach Leo Varadkar Foto: Scanpix

Iiri peaministri Leo Varadkari sõnul kujutavad Dublinis meelt avaldanud inimesed "pisikest vähemust" ja ilma sisserändeta oleks Iirimaa elamiseks "tohutult alaväärsem" koht. 

Peale seda kui Alžeeria sisserändaja pussitas neljapäeva pärastlõunal Dublini kesklinnas kolme last, korraldasid pahased iirlased omalt poolt suure meeleavalduse. Iirimaa peaministri Varadkari sõnul polnud meeleavaldajate ajendiks mitte kodumaa-armastus, vaid "viha". Lisaks kaitses ta kindlameelselt oma valitsuse senist sisserändepoliitikat, vahendab ReMix.

Reedel, 24. novembril toimunud pressikonverentsil mõistis Varadkar neljapäevase Dublini meeleavaldusega kaasnenud vahejuhtumid hukka. Meeleavaldusel osales massiliselt inimesi, kes avaldasid oma meelepaha laste ründamise vastu, kellest mõned läksid sõidukite ja hoonete põletamise ning poodide rüüstamise teed.

"Riigina me peame Iirimaa tagasi võitma, me peame selle ära võtma argpüksidelt, kes varjuvad maskide taha ning üritavad meid vägivallaga hirmutada," kuulutas Varadkar. 

"Me peame Iirimaa tagasi võitma kriminaalidelt, kes otsivad ükskõik millist ettekäänet, et päästa meie tänavatel valla õudused," jätkas ta ja siunas meeleavaldajaid, et need "häbistavad Iirimaad".

Rahumeelselt alanud meeleavaldused pöörasid hiljem märatsemiseks, millist pole Iirimaa linnade tänavatel aastaid nähtud. Kriitikute sõnul aitas meeleavaldajate meeleolu tõusule kaasa politsei karm reageerimine ja korporatiivse meedia poolt nende kirjeldamine "äärmusparempoolsetena".

Varadkar lubas, et politsei käitumine vaadatakse üle ja selgitatakse välja, kas tegemist ei olnud jõu liigse kasutamisega.

Lisaks rõhutas taoiseach, et tema valitsus on pühendunud sisserändele ja selgitas, et Iirimaa oleks ilma sisserändajateta "tohutult alaväärsem" koht elamiseks.

"Iirimaa on suursugune riik ja riik, mida on kujundanud nii välja- kui sisseränne. Iirlased on läinud kogu maailma ja ehitanud üles oma elud ja inimesed kogu maailmast on tulnud Iirimaale ning ehitanud siin oma elud üles," jätkas ta.

Ta kinnitas välismaalastele, et neljapäeval aset leidnud meeleavaldus ei esinda Iiri inimesi, vaid ainult pisikest vähemust. Lisaks utsitas ta dublinlasi, et need ei lubaks "linna meilt ära võtta" ja "neil, kes seda soovivad arvata, nagu see oleks neil õnnestunud".  

Iiri korporatiivne meedia kirjeldas Dublini ründajat kui "Iiri kodanikku, kes on Iirimaal elanud hulga aastaid". Selline varjamine pahandas avalikkust, kuna tegemist on Alžeerias sündinud inimesega, kes jõudis Iirimaale täiskasvanueas. 

Varadkar lubas lisaks avalikkusele: "Lähinädalatel me võtame vastu uued seadused, mis annavad Garda'ile parema võimaluse kasutada eile [meeleavaldusel] valvekaameratest kogutud tõendeid. Samuti me kaasajastame me oma seaduseid viha külvamise ja viha vastu üldisemalt."

Toimetas Karol Kallas