Toomas Hendrik Ilves Euroopa parlamendis, 2. veebruar 2016. Foto: Frederick Florin, AFP/Scanpix

Horvaatias ametlikul visiidil viibinud president Toomas Hendrik Ilves rõhutas, et Euroopa on ristteel ning peab valima solidaarsuse või suletuse vahel. Ilves lisas, et paremäärmusluse kasvav populaarsus on Euroopale suurem väljakutse kui rändekriis.

"Tänane on Euroopa tume päev," alustas president Ilves teisipäeval Zagrebi Ülikoolis oma loengut "Euroopa ristteel", paludes kõigil tõusta leinaminutiks, et meenutada Brüsseli terrorirünnakute ohvreid.

"Euroopa on ristteel, tänane päev kinnitab seda veelkord," ütles Ilves. "Valida on ühtsuse ja solidaarsuse või suletuse vahel."

"See oli rünnak Euroopa südames, mis on paljudele meist teiseks pealinnaks. Me oleme koos oma liitlase Belgiaga selles tragöödias," kinnitas ta.

President Ilvese sõnul peame isegi täna rahulikuks jääma ja meeles pidama, et need, kes põgenevad sõja ja terrori eest, pole terroristid.

"Kurjad ja populistlikud loosungid ei anna meile õigeid vastuseid ega muuda meie ühiskondi turvalisemaks," rõhutas Eesti riigipea.

"Meie vastus ei saa tugineda hirmule," ütles ta. "Meie vastus ei saa olla Euroopa sees piiride sulgemine, vaid tugevam koostöö julgeolekuasutuste vahel ja välispiiride kontrollimisel."

President Ilves nimetas murettekitavaks, kuidas paremäärmuslikud jõud koguvad Euroopas toetust: "Äärmuslike poliitiliste jõudude kasvav populaarsus Euroopas on meile suurem väljakutse kui põgenikekriis."

Loe lähemalt siit.