2015. aastal eeskujuliku teenistuse eest koguni kotkaristi kuldristiga pärjatud Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) Piusa kordoni vanemkoerajuht, komissar Kersti Nüüd räägib Varro Vooglaiule antud intervjuus, miks ta ei ole nõus laskma endale koroonavaktsiinideks nimetatud lõpetamata ohutusuuringutega aineid süstida ja miks oma põhimõtetele kindlaks jäämine on talle olulisem kui miski muu.

Teatavasti on PPA otsustanud ametist vabastada ehk üle parda heita kõik töötjad, kes ei ole nõus laskma endale süstida koroonavaktsiinideks nimetatud lõpetamata ohutusuuringutega aineid.

Tegu on väga kahetsusväärse ja selgelt ebaõiglase otsusega, millest nähtub, kui vähe hoolitakse riigivõimu teostades inimestest, kes on truult teeninud meie rahvast ja riiki. Nende inimeste karjäär hävitatakse absurdsel põhjusel uskumatult kergekäeliselt ning nad jäetakse ilma armastatud töö ja sissetulekuta. Seda tehakse hoolimata teadmisest, et nii põhjustatakse tõsist kahju ka riigi sise- ja välisjulgeolekule.

Vaktsineerimisvabaduse põhimõte tallatakse külmalt jalge alla, millest annab tunnistust seegi, et paljud politseinikud on lasknud endale nõutud aineid süstida vastu tahtmist – lihtsalt selleks, et mitte jääda töötuks.

SAPTK õiguskeskusega oleme selles olukorras püüdnud aidata mitmeid politseinikke ja kolme neist esindame praegu ka kohtuvaidlustes. Üks sellistest inimestest on Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo Piusa kordoni teabeseiregrupi vanemkoerajuht, komissar Kersti Nüüd. Tegu on erakordselt sümpaatse inimese ja tõelise professionaaliga. Mõned päevad enne aastavahetust sõitsime tema juurde Lõuna-Eestisse – nii kaugele kui Eesti raames üldse kusagile Tallinnast sõita annab – ja salvestasime intervjuu, milles ta rääkis väga siiralt kujunenud olukorrast. Minu jaoks võtab see intervjuu kogu möödunud aasta ühiskondliku allakäigu ilmekalt kokku.

Üks oluline asi vajab intervjuu taustana äramärkimist. Nimelt salvestasime intervjuu 28. detsembril ehk ajal, mil oli selge, et vastavalt PPA peadirektor Elmar Vaheri käskkirjale vabastatakse aasta lõppedes Kersti Nüüd ja teised koroonavaktsineerimisest keelduvad politsei- ja piirivalveametnikud teenistusest. Päev enne seda esitasime Kersti Nüüdi nimel määruskaebuse Tartu Halduskohtu otsuse peale, millega jäeti talle esialgne õiguskaitse admata.

Intervjuule järgneval päeval ehk 29. detsembril laekus aga Tartu Ringkonnakohtust määrus, millega siiski anti esialgne õiguskaitse kuni 27. jaanuarini ehk erinevalt esimese astme kohtust keelas teise astme kohus kuni selle ajani PPA-l Kersti Nüüdi ametist vabastamise. Milliseks kujuneb kohtu lõplik otsus, seda näitab aeg.