Iraani kaitseminister Amir Hatami. Foto: Scanpix

Iraani kaitseminister Amir Hatami andis hiljuti riigimeedia vahendusel teada, et islamivabariik on valmis andma Iisraeli rünnakule hävitava vastulöögi ning, et juudiriik on Teherani vastavast võimekusest teadlik, vahendas väljaanne The Times of Israel.

"Teinekord on sionistlikul režiimil (st. Iisraelil) soov teha meeleheitlikke ja suurustavaid avaldusi, mis puudutavad meie riiki ning nende võimet meid ähvardada., ent sionistlik režiim on tegelikkuses hästi teadlik, et meie vastulöögiga pühitaks Tel Aviv ja Haifa maa pealt," rääkis Hatami sõduritele peetud tseremoonia käigus.

Hatami väitis, et Iraanil on olemas militaarsed vahendid tagamaks riigi stabiilsus ning omamaks regioonis laiemat jõudu vastupanuvõitlejate kaudu.

Hatami märkused leidsid aset vahetult pärast seda, kui Iisraeli kaitsemister Benny Gantz lausus intervjuus USA telekanalile Fox News, et juhul kui maailm ei võta Iraani tuumaprogrammiga midagi ette, siis Iisrael võib teostada rünnaku üksi. Gantzi sõnul on Iisrael uuendamas oma militaarplaneeringut antud stsenaariumi tarbeks.

"Juhul kui maailm peatab nad Iraani enne meid, siis seda parem meile. Juhul kui mitte, siis oleme valmis andma ise ennetava löögi," rääkis Gantz.

Ainsa Lähis-Ida riigina tuumarelva omav Iisrael on kahel korral rünnanud sõjaliselt naaberriikide tuumarajatisi – Iraagis aastal 1981 ning Süürias aastal 2007. Iisraeli poliitikat nimetatakse "alusta enne" doktriiniks, mille kohaselt võtab Iisrael endale õiguse rünnata mistahes vaenlaseks peetavat riiki, et vältida enda Lähis-Ida regiooni tuumamonopoli lõppemist.  

Gantz on varemgi ähvardanud Iraani ühepoolselt rünnata juhul kui selleks "tekib vajadus".

Gantzi väljaütlemised leidsid aset pärast seda, kui Iisrael süüdistas Iraani talle kuuluva kaubalaeva ründamises, mis seilas veebruaris Pärsia lahel. Alus sai rünnakus kannatada pärast plahvatusi, mis rebisid selle keresse kaks auku. Iraan on eitanud oma seotust intsidendiga. 

Toimetas Adrian Bachmann